Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to it translation catalogue (1741 entries)

en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
it: Il plugin %1$s d'ora in poi verrà disattivato automaticamente per evitare conflitti. <strong>Ti raccomandiamo di importare ora i dati di cui hai bisogno.</strong>

en:  Remove parent slugs
it: Rimuovi gli slug genitore

en:  To
it:  A

en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
it[0]: %1$d collocazione modificata in %2$s.
it[1]: %1$d collocazioni modificate in %2$s.

en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
it: %1$s È presente un filtro per rimuovere i dati Rank Math dal database. Se disattivi ed elimini questo plugin rimuoverai tutto ciò che riguarda il plugin Rank Math. %2$s

en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: %1$s, %2$s and %3$s
it: %1$s, %2$s e %3$s

en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
it: %1$s: Vecchio %2$s -> Nuovo %3$s | Changelog: %4$s

en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
it[0]: È stato cancellato %d transient di Rank Math
it[1]: Sono stati cancellati %d transient di Rank Math

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d log(s) deleted.
it: %d log sono stati eliminati.

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d redirection(s) successfully deleted.
it: %d reindirizzamenti eliminati correttamente.

en: %s Advanced Robots Meta
it: Meta robot avanzati per %s

en: %s Archive Description
it: Descrizione dell'archivio %s

en: %s Archive Descriptions
it: Descrizione dell'archivio %s

en: %s Archive Title
it: Titolo dell'archivio %s

en: %s Archive Titles
it: Titoli dell'archivio %s

en: %s Archives Advanced Robots Meta
it: Meta robots avanzati per gli archivi di %s

en: %s Archives Robots Meta
it: Meta robot dell'archivio %s

en: %s Description
it: Descrizione %s

en: %s Robots Meta
it: %s meta robot

en: %s Title
it: Titolo %s

en: %s ago
it: %s fa

en: %s archives
it: %s archivi

en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni

en: %s hour | %s hours
it[0]: %s ora
it[1]: %s ore

en: %s minute | %s minutes
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: %s month | %s months
it[0]: %s mese
it[1]: %s mesi

en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
it[0]: %s pagina inviata a IndexNow.
it[1]: %s pagine inviate a IndexNow.

en: %s second | %s seconds
it[0]: %s secondo
it[1]: %s secondi

en: %s week | %s weeks
it[0]: %s settimana
it[1]: %s settimane

en: %s year | %s years
it[0]: %s anno
it[1]: %s anni

en: &raquo; Redirect this page
it: &raquo; Reindirizza questa pagina

en: (No Description)
it: (Nessuna descrizione)

en: (No Title)
it: (Senza titolo)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: (none)
it: (nessuno)

en: (opens in a new window)
it: (si apre in una nuova finestra)

en: +%d More...
it: +%d in più...

en: .htaccess file is not writable.
it: File .htaccess non scrivibile.

en: .htaccess file not found.
it: File .htaccess non trovato.

en: .htaccess file updated successfully.
it: File .htaccess aggiornato correttamente.

en: 11-50 Positions
it: Posizioni 11-50

en: 24/7 Support
it: Assistenza 24/7

en: 24x7 Premium Support
it: Supporto Premium 24x7

en: 301 Permanent Move
it: 301 reindirizzamento permanente

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
it: I reindirizzamenti 301 sono <em>permanenti</em>. Il vecchio URL sarà rimosso nei motori di ricerca e sostituito da quello nuovo, passando su SearchRank e altri punteggi SEO. I browser possono anche memorizzare il nuovo URL nella cache e reindirizzare a esso anche dopo che il reindirizzamento è stato eliminato da questa lista.

en: 302 Temporary Move
it: 302 reindirizzamento temporaneo

en: 307 Temporary Redirect
it: 307 Redirect Temporaneo

en: 4-10 Positions
it: Posizioni 4-10

en: 404 Error: page not found
it: Errore 404: pagina non trovata

en: 404 Log successfully deleted.
it: Registro 404 eliminato correttamente.

en: 404 Monitor
it: Monitor 404

en: 404 Monitor Log
it: Registro di Monitor 404

en: 404 Monitor Settings
it: Impostazioni di Monitor 404

en: 404 Title
it: Titolo 404

en: 404 label
it: etichetta 404

en: 410 Content Deleted
it: 410 Contenuto Cancellato

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
it: 451 contenuto non disponibile per motivi legali

en: <a href="%s">&#8592; Sitemap Index</a>
it: <a href="%s">&#8592; Indice Sitemap</a>

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
it: <b>Avviso di Rank Math Warning:</b> Cambiare i permalink su un sito live e indicizzato può comportare una grave perdita di traffico, se fatto in modo scorretto. Considera l'aggiunta di un nuovo reindirizzamento dal vecchio formato di URL a quello nuovo.

en: <strong>API Error:</strong> %s
it: <strong>Errore API:</strong> %s

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
it: <strong>Attiva/disattiva</strong> reindirizzamenti. I reindirizzamenti disattivati non hanno effetto sul tuo sito.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
it: <strong>Elimina</strong> rimuove permanentemente l'elemento dalla lista.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
it: <strong>Elimina</strong> rimuove permanentemente il reindirizzamento.

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
it: <strong>Modifica</strong> i dettagli di reindirizzamento: gli URLs da/verso e il tipo di reindirizzamento.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
it: <strong>Dim. Min: 112Χ112px</strong>.<br /> I motori di ricerca preferiscono le immagini quadrate.

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
it: <strong>Nota:</strong> Questa pagina interstitial compare solo agli amministratori. I visitatori del sito vengono reindirizzati all'istante.

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
it: <strong>Reindirizzamenti</strong> ti porta al Gestore reindirizzamenti da cui puoi reindirizzare gli URL 404.

en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
it: <strong>Notifica SEO:</strong> Un %1$s, che era già stato pubblicato, ora è stato spostato nel cestino. Puoi reindirizzare <code>%2$s</code> verso <a href="%3$s">un nuovo URL</a>.

en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
it: <strong>Avviso SEO</strong>: Il tuo sito è impostato su No Index e non apparirà nei motori di ricerca. <a href="%1$s">Da qui puoi modificare la visibilità sui motori di ricerca.</a>

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
it: <strong>Vedi dettagli</strong> ti mostra i dettagli sulle richieste 404.

en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
it: <strong>Attenzione:</strong> la visibilità del tuo sito sui motori di ricerca è impostata su Nascosto nella sezione <a href="%1$s" target="_blank">Impostazioni &gt; Lettura</a>. Questo significa che i cambiamenti che fai qui non avranno effetto. Cambia la visibilità sui motori di ricerca su Pubblico così potrai cambiare il contenuto del robots.txt.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
it: Un link all'archivio dell'autore dell'articolo, con il nome dell'autore come testo di ancoraggio.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
it: Un link all'articolo, con il titolo come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome e la descrizione del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
it: Il supporto ACF aiuta Rank Math SEO a leggere e analizzare il contenuto scritto negli Advanced Custom Fields. Se il tuo tema usa ACF, dovresti abilitare questa opzione.

en: AI Tools
it: Strumenti AI

en: AIOSEO Block Converter
it: Convertitore di blocchi AIOSEO

en: AMP plugin
it: Plugin AMP

en: API Key
it: Chiave API

en: API Key Location
it: Posizione chiave API

en: About Page
it: Pagina About

en: Above & Below Content
it: Sopra e sotto il contenuto

en: Above Content
it: Sopra il contenuto

en: Accepted
it: Accettato

en: Access Time
it: Ora di accesso

en: Action not allowed.
it: Azione non consentita.

en: Activate
it: Attiva

en: Active
it: Attivo

en: Active modules
it: Moduli attivi

en: Activists
it: Attivisti

en: Add
it: Aggiungi

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
it: Aggiungi automaticamente l'attributo <code>TITLE</code> alle <code>immagini</code> che non hanno attributi <code>TITLE</code>. L'attributo viene applicato dinamicamente quando il contenuto viene visualizzato, e il contenuto memorizzato non viene modificato.

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
it: Aggiungi automaticamente gli attributi <code>alt</code> alle <code>immagini</code> che non hanno attributi <code>alt</code>. L'attributo viene applicato dinamicamente quando il contenuto viene visualizzato, e il contenuto memorizzato non viene modificato.

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
it: Aggiungi <code>rel="nofollow"</code>

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
it: Aggiungi <code>rel="sponsored"</code>

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add SEO Controls
it: Aggiungi controlli SEO

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
it: Aggiungi i controlli SEO per le pagine del profilo utente. L'accesso alla Meta Box può essere messo a punto con il codice, usando un filter hook speciale.

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
it: Aggiungi i controlli SEO nella schermata dell'editor per personalizzare le opzioni SEO per i contenuti di questa tipologia.

en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
it: Aggiungi meta SEO e dettagli OpenGraph alla tua home page. %s.

en: Add another
it: Aggiungi un altro

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
it: Aggiungi colonne di editing di gruppo alla schermata di elenco degli articoli.

en: Add content after each post in your site feeds.
it: Aggiungi il contenuto dopo ogni articolo nei feed del tuo sito.

en: Add content before each post in your site feeds.
it: Aggiungi il contenuto prima di ogni articolo nei feed del tuo sito.

en: Add missing ALT attributes
it: Aggiungi gli attributi ALT mancanti

en: Add missing TITLE attributes
it: Aggiungi gli attributi TITLE mancanti

en: Add number
it: Aggiungi numero

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
it: Aggiungi i meta tag corretti ai tuoi contenuti del forum bbPress, alle categorie, ai profili, ecc. Ottieni più opzioni per controllare ciò che i motori di ricerca vedono e come lo vedono.

en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
it: Aggiungi le informazioni dell'account social a Schema e Open Graph per il tuo sito web. %s.

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
it: Aggiungi gli ID dei termini, separati da una virgola. Questa opzione si applica a tutte le tassonomie.

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
it: Aggiungi i controlli SEO nella schermata dell'editor dei termini per personalizzare le opzioni SEO per i singoli termini in questa tassonomia.

en: Add time
it: Aggiungi orario

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
it: Aggiungi gli ID degli utenti, separati da virgole, per escluderli dalla sitemap.

en: Additional Info
it: Informazioni aggiuntive

en: Additional Profiles
it: Profili aggiuntivi

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
it: Profili aggiuntivi da aggiungere nella proprietà Schema <code>sameAs</code>.

en: Additional profile URLs
it: URL profili aggiuntivi

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Format
it: Formato indirizzo

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
it: Opzioni SEO avanzate delle immagini per dare un impulso al tuo sito web. Automatizza il compito di aggiungere al volo i tag ALT e Title alle tue immagini.

en: Advanced Mode
it: Modalità avanzata

en: Advanced Robots Meta
it: Meta robots avanzati

en: Advanced Schema, Analytics and much more...
it: Schema avanzato, Analytics e molto di più...

en: Affiliate Program
it: Programma di affiliazione

en: All
it: tutto

en: All published posts have focus keywords set.
it: Tutti gli articoli pubblicati hanno delle parole chiave di riferimento.

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Alt attribute format
it: Formato dell'attributo alt

en: Alternative Text
it: Testo alternativo

en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
it: È necessaria una chiave API per visualizzare Google Maps incorporato nel tuo sito. Ottienila qui: %s

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
it: Una versione alternativa del nome del sito (per esempio, un acronimo o un nome più breve).

en: An error occurred while submitting the URL.
it: Si è verificato un errore durante l'invio dell'URL.

en: Analytical
it: Analitico

en: Analytics Database
it: Database Analytics

en: Analytics cache cleared.
it: Cache di Analytics cancellata.

en: Analyze this Page
it: Analizza questa pagina

en: Anniversary Sale
it: Offerta per l'anniversario

en: Anonymize IP addresses
it: Anonimizza gli indirizzi IP

en: Any
it: qualsiasi

en: Application Category
it: Categoria di applicazione

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive Format
it: Formato archivio

en: Archives for %s
it: Archivi per %s

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
it: Confermi di voler convertire i blocchi AIOSEO in blocchi Rank Math? Questa azione è irreversibile.

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
it: Sei sicuro di voler convertire i blocchi Yoast in blocchi Rank Math? Questa azione è irreversibile.

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
it: Vuoi davvero cancellare i dati dei link interni? Questa azione è irreversibile.

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
it: Vuoi davvero eliminare tutte le regole di reindirizzamento? Questa azione è irreversibile.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
it: Vuoi davvero eliminare il registro degli errori 404? Questa azione è irreversibile.

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
it: Vuoi davvero scollegare i servizi di Google dal tuo sito?

en: Are you sure you want to do this?
it: Sei sicuro di volerlo fare?

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
it: Vuoi davvero eliminare tutti i registri degli errori 404?

en: Argumentative
it: Polemico

en: Article
it: Articolo

en: Article Type
it: Tipo di articolo

en: Articles noindexed
it: Articoli in noindex

en: Artists
it: Artisti

en: As NoFollow
it: come nofollow

en: As NoIndex
it: come noindex

en: As Pillar Content
it: come contenuto pilastro

en: Attachments
it: Allegati

en: Attention: Search Engines can't see your website.
it: Attenzione: i motori di ricerca non possono vedere il tuo sito web.

en: Author
it: Autore

en: Author Advanced Robots
it: Robot avanzati per autore

en: Author Archive Description
it: Descrizione dell'archivio autore

en: Author Archive Title
it: Titolo dell'archivio autore

en: Author Archives
it: Archivi autore

en: Author Base
it: Base dell'autore

en: Author Description
it: Descrizione dell'autore

en: Author ID
it: ID autore

en: Author Robots Meta
it: Meta robot per il contenuto Autore

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
it: Meta descrizione dell'archivio autore. Le opzioni SEO per specifici archivi d'autore possono essere impostate con il meta box nei profili degli utenti.

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
it: Informazioni biografiche dell'autore dell'articolo, della pagina o dell'archivio autore correnti.

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
it: L'ID utente dell'autore dell'articolo, della pagina o dell'archivio autore correnti.

en: Authors
it: Autori

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Post Redirect
it: Reindirizzamento automatico

en: Auto-Submit Post Types
it: Tipi di articoli auto-pubblicati

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
it: Gli aggiornamenti automatici non sono abilitati sul tuo sito. %s

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
it: Aggiunge automaticamente l'attributo <code>rel="nofollow"</code> per i link esterni che compaiono nei tuoi articoli, pagine e altri tipi di contenuto. L'attributo viene applicato dinamicamente al momento della visualizzazione del contenuto, mentre il contenuto memorizzato non viene modificato.

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
it: Aggiunge automaticamente l'attributo <code>rel="nofollow"</code> per i link che puntano a file immagine esterni. L'attributo viene applicato dinamicamente al momento della visualizzazione del contenuto, mentre il contenuto memorizzato non viene modificato.

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
it: Aggiungi automaticamente l'attributo <code>target="_blank"</code> per i link esterni che appaiono nei tuoi articoli, pagine e altri tipi di contenuto in modo che si aprano in una nuova scheda o finestra del browser. L'attributo viene applicato dinamicamente al momento della visualizzazione del contenuto e il contenuto memorizzato non viene modificato.

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
it: Mette automaticamente in maiuscolo il primo carattere di ogni parola nei titoli.

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
it: Invia automaticamente le sitemap a Google Search Console

en: Availability
it: Disponibilità

en: Availability Starts
it: La disponibilità inizia

en: Available Actions
it: Azioni disponibili

en: Available variables
it: Variabili disponibili

en: Average Position
it: Posizione media

en: Average position of all the keywords ranking within top 100 positions.
it: Posizione media di tutte le parole chiave nelle prime 100 posizioni.

en: Backup created successfully.
it: Backup creato correttamente.

en: Backup does not exist.
it: Il backup non esiste.

en: Backup restored successfully.
it: Backup ripristinato correttamente.

en: Backup successfully deleted.
it: Backup eliminato correttamente.

en: Bad Request
it: Richiesta non accettabile

en: Bad request. Please check the code.
it: Richiesta erronea. Controlla il codice.

en: Baggage Tracking
it: Tracciamento bagagli

en: Baidu Webmaster Tools
it: Strumenti per i webmaster di Baidu

en: Bargain Hunters
it: Cacciatori d'affari

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
it: Fai attenzione quando modifichi il file htaccess, è facile fare errori che possono rompere il tuo sito. Se succede, puoi ripristinare il file allo stato <strong>precedente all'ultima modifica</strong> sostituendo tramite client FTP il file htaccess con la copia di backup creata da Rank Math nella stessa directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>).

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Below Content
it: Sotto il contenuto

en: Benefits of Connecting Google Account
it: Vantaggi della connessione dell'account Google

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
it: Vantaggi del collegamento all'account Rank Math

en: Bill Payment
it: Pagamento fatture

en: Billing Support
it: Supporto alla fatturazione

en: Bing Webmaster Tools
it: Strumenti per i webmaster di Bing

en: Bing Webmaster Verification Page
it: Pagina di verifica per i webmaster di Bing

en: Black Friday Sale
it: Offerta per il Black Friday

en: Blocks
it: Blocchi

en: Blocks import failed.
it: Importazione dei blocchi non riuscita.

en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
it[0]: Blocco convertito correttamente in %d articoli.
it[1]: Blocchi convertiti correttamente in %d post.

en: Blog Post
it: Articoli nel blog

en: Blog Public
it: Blog pubblico

en: Bloggers
it: Blogger

en: Bolivia, Plurinational State Of
it: Bolivia, Stato plurinazionale della

en: Book
it: Libro

en: Brazil
it: Brasile

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: BuddyPress group description
it: Descrizione del gruppo BuddyPress

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Bulk Editing
it: Modifica di gruppo

en: Business Owners
it: Proprietari d'azienda

en: Business Type
it: Tipo di azienda

en: Buy
it: Acquista

en: CAUTION:
it: ATTENZIONE:

en: Cache deleted.
it: Cache eliminata.

en: Calories
it: Calorie

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Can't update redirection.
it: Impossibile aggiornare il reindirizzamento.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Fetch
it: Annulla recupero

en: Cancel Fetching
it: Annulla il recupero

en: Capitalize Titles
it: Titoli in maiuscolo

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
it: Tipo di scheda selezionata quando si crea un nuovo articolo. Questo verrà applicato anche agli articoli senza un tipo di scheda selezionata.

en: Casual
it: Occasionale

en: Categories (advanced)
it: Categorie (avanzato)

en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
it: Modifica SEO globale, Schema e altre impostazioni per %1$s. %2$s

en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
it: Modifica le meta impostazioni globali che hanno effetto sul tuo sito web. %s.

en: Change Key
it: Cambia chiave

en: Change SEO options related to the author archives. %s.
it: Modifica le opzioni SEO relative agli archivi dell'autore. %s.

en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
it: Cambia le impostazioni della sitemap di %1$s. %2$s.

en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
it: Cambia il modo in cui alcuni link si aprono e funzionano sul tuo sito web. %s.

en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
it: Qui puoi modificare alcune impostazioni non comuni ma essenziali. %s.

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
it: Modifica la parte <code>/author/</code> negli URL dell'archivio autore.

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
it: Cambia lo stile per il badge del punteggio SEO del front-end.

en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
it: Cambiare il tuo motto è molto semplice. Vai su <a target="_blank" href="%1$s">Impostazioni - Generali</a> nel menu di amministrazione di WordPress (a sinistra), oppure fai clic sul link in questa frase.

en: Check Key
it: Controlla chiave

en: Check if required tables exist and create them if not.
it: Controlla se le tabelle richieste esistono e creale se non esistono.

en: Check the presence of sitemaps on your website
it: Verifica la presenza di sitemap sul tuo sito web

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
it: Verifica che il tuo sito abbia una struttura di permalink SEO-friendly

en: Check your site's visibility to search engines
it: Verifica la visibilità del sito sui motori di ricerca

en: Chile
it: Cile

en: Chinese
it: Cinese

en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
it: Scegli come vuoi che Rank Math gestisca la SEO del tuo WooCommerce. %s.

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
it: Scegli come visualizzare la sitemap HTML.

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
it: Scegli come ordinare gli elementi della sitemap HTML.

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
it: Scegli i titoli da escludere dal blocco Indice dei contenuti.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
it: Scegli se il sito rappresenta una persona o un'organizzazione.

en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
it: Scegli quale tassonomia vuoi usare con la funzione Termine primario. Questa sarà anche la tassonomia mostrata nei Breadcrumb quando un singolo %1$s viene visualizzato.

en: Christmas Sale
it: Saldi di Natale

en: Circle
it: Cerchio vuoto

en: Cleanup of %s data failed.
it: La pulizia dati di %s non è andata a buon fine.

en: Cleanup of %s data successfully done.
it: La pulizia dei dati di %s è terminata.

en: Clear 404 Log
it: Svuota il registro degli errori 404

en: Clear Cache
it: Svuota la cache

en: Clear History
it: Cancella Cronologia

en: Clear Log
it: Svuota il registro

en: Clear SEO Analyzer
it: Clear SEO Analysis

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
it: Svuota la cache di Analytics per ricalcolare di nuovo tutte le statistiche.

en: Click here to Deactivate
it: Fai clic qui per disattivare

en: Click here to know how
it: Fai clic qui per sapere come

en: Click here to reconnect.
it: Fai clic qui per riconnettere.

en: Click here to see all the exciting features.
it: Fai clic qui per scoprire tutte le interessanti funzionalità.

en: Click here to see the code.
it: Fai clic qui per vedere il codice.

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
it: Fai clic sul pulsante per copiare l'URL o inserire il link nel contenuto. Puoi anche trascinare e rilasciare (drag&drop) i link nel contenuto dell'articolo.

en: Click to refresh the available credits.
it: Fai clic per aggiornare il conteggio dei crediti disponibili.

en: Closing Time
it: Orario di chiusura

en: Co-founder of Rank Math
it: Co-fondatore di Rank Math

en: Collectors
it: Collezionisti

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
it: Elenco separato da virgole delle categorie associate all'articolo attuale

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
it: Elenco separato da virgole di tag associati all'articolo corrente

en: Community Blog/News Site
it: Sito di news/blog per la comunità

en: Confirm custom tagline is set for your site
it: Conferma che il motto personalizzato è impostato per il tuo sito

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
it: Conferma che le parole chiave sono impostate per tutti gli articoli

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
it: Conferma se Rank Math è collegato a Search Console

en: Connect Google Services
it: Collega i Servizi Google

en: Connect Now
it: Connetti ora

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
it: Collega Rank Math con Google Search Console per vedere le informazioni più importanti da Google direttamente nella tua bacheca di WordPress.

en: Connect Your Rank Math Account
it: Collega il tuo account Rank Math

en: Connected
it: Connesso

en: Contact Page
it: Pagina di contatto

en: Contains
it: Contiene

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
it: Contenuto A.I. (Intelligenza Artificiale)

en: Content AI is not enabled on this Post type.
it: Content AI non è abilitato su questo tipo di contenuto.

en: Content Editor
it: Editor di contenuti

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
it: I contenuti sono bloccati perché un file robots.txt è presente nella cartella principale.

en: Continue redirecting
it: Continua il reindirizzamento

en: Conversational
it: Colloquiale

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
it: Conversione iniziata. Verrà mostrato un messaggio di successo qui una volta che il processo è completato. Puoi chiudere questa pagina.

en: Convert Blocks
it: Converti i blocchi

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
it: Converti i blocchi FAQ, Tutorial e Indice dei contenuti creati con Yoast. Usa questa opzione per spostare facilmente i blocchi precedenti in Rank Math.

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
it: Convert FAQ & HowTo Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.

en: Cooking Time
it: Tempo di cottura

en: Cooks
it: Cuochi

en: Copy Link URL to Clipboard
it: Copia l'URL del link negli appunti

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
it: Impossibile verificare la presenza delle parola chiave di riferimento negli articoli: la meta tabella dei post supera il limite di dimensione.

en: Could you please do us a BIG favor and give it a rating on WordPress.org to help us spread the word and boost our motivation?
it: Puoi farci un GRANDE favore e dargli una valutazione su WordPress.org per aiutarci a farlo conoscere e a migliorare la nostra motivazione?

en: Counter
it: Contatore

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
it: Conta il numero totale di link interni, esterni, da e verso i link all'interno dei tuoi articoli. Puoi anche vedere lo stesso conteggio nella pagina Lista articoli.

en: Course
it: Corso

en: Course Currency
it: Valuta del corso

en: Course Mode
it: Modalità del corso

en: Course Price
it: Prezzo del corso

en: Course Provider
it: Fornitore del corso

en: Course Provider Name
it: Nome del fornitore del corso

en: Course Provider URL
it: URL del fornitore del corso

en: Course Type
it: Tipo di corso

en: Course Workload
it: Carico di lavoro del corso

en: Crafters
it: Artigiani

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
it: Crea una sitemap News per i tuoi contenuti relativi alle notizie. Hai bisogno di una sitemap News solo se hai intenzione di pubblicare contenuti relativi alle notizie sul tuo sito web.

en: Create and edit redirections
it: Crea e modifica reindirizzamenti

en: Created
it: Creato

en: Creative
it: Creativo

en: Credit Card Support
it: Supporto della carta di credito

en: Credits Remaining:
it: Crediti rimanenti:

en: Croatia
it: Croazia

en: Ctrl/Cmd + Enter
it: Ctrl/Cmd + Invio

en: Cuisine
it: Tipo di cucina

en: Currency
it: Valuta

en: Current Date
it: Data attuale

en: Current Day
it: Giorno corrente

en: Current Month
it: Mese corrente

en: Current Post Thumbnail
it: Miniatura articolo corrente

en: Current Term
it: Termine corrente

en: Current Time
it: Data attuale

en: Current Time (advanced)
it: Ora attuale (avanzato)

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Current page number
it: Numero attuale di pagine

en: Current server date
it: Data attuale del server

en: Current server day
it: Giorno corrente del server

en: Current server month
it: Mese corrente del server

en: Current server time
it: Ora attuale del server

en: Current server time with custom formatting pattern.
it: Ora attuale del server con un modello di formattazione personalizzato.

en: Current server year
it: Anno corrente del server

en: Current term description
it: Descrizione del termine corrente

en: Current term name
it: Nome del termine corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom (use shortcode)
it: Personalizzato (utilizza lo shortcode)

en: Custom Field (advanced)
it: Campo personalizzato (avanzato)

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Custom Redirection
it: Reindirizzamento personalizzato

en: Custom Term (advanced)
it: Termine personalizzato (avanzato)

en: Custom Term description
it: Descrizione del termine personalizzato

en: Custom Term description.
it: Descrizione del termine personalizzato.

en: Custom Term title.
it: Titolo del termine personalizzato.

en: Custom Url
it: URL personalizzato

en: Custom Webmaster Tags
it: Tag per webmaster personalizzati

en: Custom field value
it: Valore del campo personalizzato

en: Custom field value.
it: Valore del campo personalizzato.

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
it: Descrizione SEO personalizzata o generata dell'articolo/pagina attuale

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
it: Titolo SEO personalizzato o generato dell'articolo/pagina attuale

en: Custom term value
it: Valore del termine personalizzato

en: Custom term value.
it: Valore del termine personalizzato.

en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
it: Valori personalizzati per il meta tag robot sugli archivi %s.

en: Custom values for robots meta tag on %s.
it: Valori personalizzati per il meta tag robot su %s.

en: Custom values for robots meta tag on author page.
it: I valori personalizzati per i meta tag robots nella pagina autore.

en: Custom values for robots meta tag on date page.
it: Valori personalizzati per il meta tag robot sulla pagina della data.

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
it: Valori personalizzati per il meta tag robots nella pagina dei gruppi.

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
it: Valori personalizzati per il meta tag robot sulla homepage.

en: Customer Service
it: Assistenza clienti

en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
it: Personalizza le meta impostazioni SEO di pagine come risultati di ricerca, 404, ecc. %s.

en: Cyber Monday Sale
it: Offerta per il Cyber Monday

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech
it: Ceco

en: Czechia
it: Repubblica Ceca

en: DIYers
it: Autodidatti

en: Dancers
it: Ballerini

en: Danish
it: Danese

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Data Chart
it: Grafico dei dati

en: Data Rows: %s
it: Righe di dati: %s

en: Data Stream
it: Flusso di dati

en: Data fetching cancelled.
it: Recupero dei dati annullato.

en: Data fetching started in the background.
it: Il recupero dei dati è iniziato in background.

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
it: L'importazione dei dati non funzionerà per questo servizio perché non sono state concesse autorizzazioni sufficienti.

en: Database Table: 404 Log
it: Tabella del database: registro 404

en: Database Table: Flat Posts
it: Tabella del database: articoli senza gerarchie

en: Database Table: Google AdSense
it: Tabella del database: Google AdSense

en: Database Table: Google Analytics
it: Tabella del database: Google Analytics

en: Database Table: Google Search Console
it: Tabella del database: Google Search Console

en: Database Table: Inspections
it: Tabella del database: ispezioni

en: Database Table: Internal Link
it: Tabella del database: link interno

en: Database Table: Internal Link Meta
it: Tabella del database: Meta di link interni

en: Database Table: Keyword Manager
it: Tabella del database: Keyword Manager

en: Database Table: Redirection
it: Tabella del database: reindirizzamento

en: Database Table: Redirection Cache
it: Tabella del database: cache di reindirizzamento

en: Database Tools
it: Strumenti del database

en: Database version
it: Versione database

en: Date Advanced Robots
it: Data per i robot avanzati

en: Date Archive Description
it: Descrizione dell'archivio per data

en: Date Archive Title
it: Titolo dell'archivio per data

en: Date Archives
it: Archivio delle date

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date Modified (advanced)
it: Data di modifica (avanzato)

en: Date Posted
it: Data di pubblicazione

en: Date Published
it: Data di pubblicazione

en: Date Published (advanced)
it: Data di pubblicazione (avanzato)

en: Date Robots Meta
it: Meta robot della data

en: Date archive description.
it: Descrizione dell'archivio per data

en: Days
it: Giorni

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Debug Redirections
it: Debug dei reindirizzamenti

en: Default
it: Predefinito

en: Default 404
it: 404 standard

en: Default Audience
it: Pubblico predefinito

en: Default Country
it: Nazione predefinita

en: Default Language
it: Lingua predefinita

en: Default Tone
it: Tono predefinito

en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
it: Descrizione predefinita per le singole pagine %s. Puoi cambiarlo per ogni articolo nella schermata dell'editor degli articoli.

en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
it: Il Rich snippet predefinito che è selezionato quando si crea un nuovo contenuto di questo tipo. Se è selezionato %s, sarà applicato a tutti i contenuti esistenti a cui non è stato assegnato uno Schema.

en: Default rich snippet selected when creating a new product.
it: Rich snippet predefinito selezionato quando si crea un nuovo prodotto.

en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
it: Tag title predefinito per le singole pagine %s. Puoi cambiarlo per ogni articolo nella schermata dell'editor degli articoli.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
it: Valori predefiniti per il meta tag robots. Puoi cambiarli per singoli post, tassonomie, ecc.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Internal Links
it: Elimina i link interni

en: Delete Internal Links Data
it: Elimina i dati sui link interni

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete Redirections
it: Elimina i reindirizzamenti

en: Delete Redirections Rules
it: Elimina le regole di reindirizzamento

en: Delete data
it: Elimina i dati

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Description for %s archive pages.
it: Descrizione per le pagine d'archivio %s.

en: Description for %s archives
it: Descrizione degli archivi %s

en: Description of the site
it: Descrizione del sito

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
it: Descrizione del tuo sito quando viene condiviso su Facebook, Twitter e altri social network.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Descriptive
it: Descrittivo

en: Designers
it: Designer

en: Direct help from our qualified support team
it: Assistenza diretta dal nostro team di supporto qualificato

en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
it: Notifica direttamente ai motori di ricerca come Bing e Yandex usando il %s quando le pagine vengono aggiunte, aggiornate e rimosse, o invia gli URL manualmente.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnect Account
it: Disconnetti account

en: Display Format
it: Formato di visualizzazione

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
it: Visualizza il nome dell'autore dell'articolo, della pagina o dell'archivio autore correnti.

en: Display homepage breadcrumb in trail.
it: Visualizza i breadcrumb della homepage nel percorso.

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
it: Visualizza la console di debug invece di essere reindirizzato. Solo per gli amministratori.

en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
it: Visualizza i badge automaticamente, o inserisci lo shortcode %1$s nei tuoi contenuti e il tag %2$s nei file del tuo tema.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Dominate the search results for the local audiences by optimizing your website for Local SEO and it also helps you to aquire the Knowledge Graph.
it: Domina i risultati di ricerca per il pubblico locale ottimizzando il tuo sito web con la SEO locale. Ti aiuta anche ad aggiungere il codice relativo al Knowledge Graph.

en: Duration
it: Durata

en: Dutch
it: Olandese

en: EDD Product
it: Prodotto EDD

en: Earn flat 30% on every sale!
it: Guadagna il 30% su ogni vendita!

en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
it: Crea facilmente i reindirizzamenti senza armeggiare con codice noioso. %s.

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
it: Configura facilmente Google Analytics senza utilizzare un plugin di terze parti

en: Easy Mode
it: Modalità facile

en: Edit
it: Modifica

en: Edit .htaccess
it: Modifica .htaccess

en: Edit Homepage SEO Settings
it: Modifica le impostazioni della homepage SEO

en: Edit Page:
it: Modifica pagina:

en: Edit SEO settings for the search results page
it: Modifica le impostazioni SEO per la pagina dei risultati di ricerca

en: Edit SEO settings for this archive page
it: Modifica le impostazioni SEO per questa pagina dell'archivio

en: Edit default SEO settings for this post type
it: Modifica le impostazioni SEO predefinite per questo tipo di contenuto

en: Edit robots.txt
it: Modifica robots.txt

en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
it: Modifica facilmente i contenuti del tuo file .htaccess. %s.

en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
it: Modifica il tuo file robots.txt per verificare cosa vedono i bot. %s.

en: Edition
it: Edizione

en: Editor's Rating:
it: Valutazione dell'editor

en: Educators
it: Educatori

en: Egypt
it: Egitto

en: Email Frequency
it: Frequenza delle email

en: Email Reports
it: Report email

en: Email report frequency.
it: Frequenza dei report via email.

en: Emergency
it: Emergenza

en: Emotional
it: Emozionale

en: Empathetic
it: Empatico

en: Employment Type
it: Tipo di impiego

en: Empty Trash
it: Svuota il cestino

en: Enable Auto Updates
it: Abilita gli aggiornamenti automatici

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
it: Abilita la meta box Suggerimenti link per questo tipo di contenuto, insieme alla funzione Contenuto pilastro.

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
it: Abilita la funzione sitemap di Rank Math, che aiuta i motori di ricerca a scansionare in modo intelligente il contenuto del tuo sito web. Supporta anche il tag hreflang.

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
it: Abilita gli aggiornamenti automatici per assicurarti di utilizzare sempre l'ultima versione di Rank Math.

en: Enable breadcrumbs function
it: Abilita la funzione breadcrumb

en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
it: Abilita o disabilita gli archivi delle date (per esempio: %s). Se questa opzione è disabilitata, gli archivi delle date saranno reindirizzati alla homepage.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
it: Abilita il supporto per i dati strutturati, che aggiunge il codice Schema nel tuo sito web e di conseguenza produce risultati di ricerca ricchi, migliore CTR e più traffico.

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
it: Abilita il modulo BuddyPress per Rank Math SEO per rendere il tuo forum BuddyPress SEO-friendly aggiungendo i meta tag appropriati a tutte le pagine del forum.

en: Enable the HTML sitemap.
it: Abilita la sitemap HTML.

en: Enable the Index Status tab
it: Abilita la scheda Stato dell'indice

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
it: Abilita questa opzione solo se non stai usando nessun altro plugin/tema per installare il codice di Google Analytics.

en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
it: Abilita questa opzione per registrare un endpoint API REST che restituisce i meta tag HTML per un dato URL. %s

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
it: Attiva questa opzione per mostrare le statistiche di Analytics nella parte anteriore, subito dopo la barra di amministrazione.

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
it: Abilita questa opzione per mostrare la scheda Stato dell'indice nel modulo Analisi.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
it: Abilita o disabilita gli Archivi autore. Se li disabiliti, gli archivi vengono reindirizzati alla tua homepage. Per evitare problemi di contenuto duplicato, se tieni abilitati gli archivi autore, mettili in noindex.

en: End Date
it: Data di fine

en: End With
it: Termina con

en: Engineers
it: Ingegneri

en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
it: Inserisci %s. In alternativa, puoi inserire un ID utente qui sopra.

en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
it: Inserisci %s. Usa una virgola per separare più ID. In alternativa, puoi inserire un ID dell'app qui sotto.

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
it: Inserisci gli URI o le parole chiave che vuoi evitare che vengano registrati dal monitor 404.

en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
it: Inserisci l'ID segreto alfanumerico. %s.

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
it: Inserisci gli ID degli articoli che vuoi escludere dalla sitemap, separati da virgole. Questa opzione si **applica** a tutti i tipi di contenuto, inclusi articoli, pagine e tipi di contenuto personalizzati.

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
it: Inserisci il nome utente Twitter dell'autore per aggiungere il tag <code>twitter:creator</code> ai post. Es. <code>RankMathSEO</code>

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
it: Inserisci il titolo predefinito da usare per il blocco Indice dei contenuti.

en: Enter the name of your site to appear in search results.
it: Inserisci il nome del tuo sito per farlo apparire nei risultati di ricerca.

en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
it: Inserisci il numero di giorni per mantenere i dati di Analytics nel tuo database. I giorni massimi consentiti sono 90 nella %s. Tuttavia, verrà memorizzato il doppio dei dati nel database per calcolare correttamente la differenza.

en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
it: Inserisci i codici di verifica per gli strumenti webmaster di terze parti. %s

en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
it: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it from here: %s

en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
it: Inserisci il tuo codice HTML o ID di verifica di Bing Webmaster Tools. Lo trovi qui: %s

en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
it: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Get it from here: %s

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
it: Inserisci l'URL completo della tua pagina Facebook qui. es:

en: Entrepreneurs
it: Imprenditori

en: Entry Price
it: Prezzo d'ingresso

en: Environmentalists
it: Ambientalisti

en: Error submitting page to IndexNow.
it: Errore nell'invio della pagina a IndexNow.

en: Error: Nonce verification failed
it: Errore: verifica nonce fallita

en: Error: could not clear history.
it: Errore: impossibile cancellare la cronologia.

en: Error: could not get history.
it: Errore: impossibile ottenere la cronologia.

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
it: Errore: non è stato possibile scaricare il feed del blog Rank Math.

en: Estonian
it: Estone

en: Event
it: Evento

en: Event Attendance Mode
it: Modalità di partecipazione agli eventi

en: Event Status
it: Stato dell'evento

en: Event Type
it: Tipo di evento

en: Every 30 days
it: Ogni 30 giorni

en: Exact
it: Esatto

en: Example
it: Esempio

en: Example Category
it: Categoria di esempio

en: Example Category 1, Example Category 2
it: Esempio categoria 1, esempio categoria 2

en: Example Post title
it: Esempio di titolo per un articolo

en: Example Tag
it: Esempio di tag

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
it: Esempio tag 1 | Esempio tag 2

en: Example Tag 1, Example Tag 2
it: Tag esempio 1, tag esempio 2

en: Example Term
it: Termine di esempio

en: Example Term Description
it: Esempio di descrizione del termine

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
it: Riassunto dell'articolo corrente (o generato automaticamente se non esiste)

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
it: Riassunto dell'articolo corrente (senza generazione automatica)

en: Exclude Logged-in users
it: Escludi utenti connessi

en: Exclude Paths
it: Escludi percorsi

en: Exclude Posts
it: Escludi gli articoli

en: Exclude Terms
it: Escludi i termini

en: Exclude User Roles
it: Escludi ruoli utente

en: Exclude Users
it: Escludi utenti

en: Exclude this attachment from sitemap
it: Escludi questo allegato dalla sitemap

en: Exclusive Offer!
it: Offerta esclusiva!

en: Expiry Posted
it: Scadenza pubblicata

en: Export
it: Esporta

en: Export Options
it: Esporta le opzioni

en: Export to .htaccess
it: Esporta in .htaccess

en: Export to Nginx config file
it: Esporta nel file di configurazione di Nginx

en: Expository
it: Espositivo

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
it: Estendi la funzionalità di WordPress creando dei reindirizzamenti nel nostro plugin quando cambi lo slug di un articolo, una pagina, una categoria o un CPT. Puoi modificare ulteriormente il reindirizzamento in base alle tue esigenze.

en: External Link Icon
it: Icona link esterno

en: External Links
it: Link esterni

en: External Tools
it: Strumenti esterni

en: FULL REPORT
it: Report completo

en: Facebook Admin
it: Admin Facebook

en: Facebook App
it: App di Facebook

en: Facebook Authorship
it: Autorizzazione di Facebook

en: Facebook Debugger
it: Debugger Facebook

en: Facebook Page URL
it: URL pagina Facebook

en: Facebook Secret
it: Segreto Facebook

en: Facebook Sharing Debugger
it: Debugger della condivisione di Facebook

en: Facebook profile URL
it: URL del profilo Facebook

en: Factual
it: Reale

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
it: Impossibile eseguire il backup del file .htaccess. Controllare le autorizzazioni del file.

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
it: Impossibile inviare gli URL. Vedi i dettagli nella scheda Storia.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
it: Impossibile aggiornare il file .htaccess. Controlla le autorizzazioni del file.

en: Fallback Behavior
it: Comportamento di riserva

en: Fashionistas
it: Fashioniste

en: Featured image of the article.
it: Immagine in evidenza dell'articolo.

en: Fetching in Progress
it: Recupero in corso

en: File Name
it: Nome del file

en: File Name of the attachment
it: Nome del file dell'allegato

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
it: Prima categoria (in ordine alfabetico) associata all'articolo attuale <strong>o</strong> categoria attuale negli archivi delle categorie

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
it: Primo tag (in ordine alfabetico) associato all'articolo attuale <strong>o</strong> tag attuale negli archivi dei tag

en: Fitness Enthusiasts
it: Appassionati di fitness

en: Fix 404 Errors
it: Correggi gli errori 404

en: Fix Analytics table collations
it: Correggi le classificazioni delle tabelle di Analytics

en: Fix Collations
it: Correggi le classificazioni

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
it: Risolvere il problema è semplice: basta modificare l'articolo/pagina e aggiungere la parola chiave di riferimento al titolo.

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
it: Risolvere questo problema è facile: basta modificare l'articolo e impostare una parola chiave di riferimento. Poi segui l'analisi di Rank Math per migliorare il tuo posizionamento.

en: Flush SEO Analyzer Data
it: Flush SEO Analysis Data

en: Focus Keyword
it: Keyword Principale

en: Focus Keyword Not Set
it: Non hai impostato la parola chiave di riferimento.

en: Focus Keyword of the current post
it: Parola chiave di riferimento dell'articolo attuale

en: Focus Keywords
it: Parole chiave di riferimento

en: Focus Keywords of the current post
it: Parole chiave di riferimento dell'articolo

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
it: Le parole chiave di riferimento appaiono nei titoli degli articoli pubblicati, quando impostate.

en: Foodies
it: Buongustai

en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
it: Per i migliori risultati SEO, usa una struttura di permalink personalizzata, preferibilmente una che includa il titolo dell'articolo (<code>%%postname%%</code>). Puoi cambiarlo andando su <a href="%s">Impostazioni &gt; Permalink</a>

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
it: Per i contenuti video, una Sitemap video è un passo consigliato per migliorare il posizionamento e l'inclusione nella ricerca video.

en: Forbidden
it: Proibito

en: Formal
it: Formale

en: Format
it: Formato

en: Format the label used for archive pages.
it: Formatta l'etichetta usata per le pagine dell'archivio.

en: Format the label used for search results pages.
it: Formatta l'etichetta usata per le pagine dei risultati di ricerca.

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
it: Formato usato per i nuovi valori dell'attributo <code>alt</code>.

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
it: Formato usato per i nuovi valori dell'attributo <code>title</code>.

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
it: Formato usato quando l'indirizzo viene visualizzato tramite lo shortcode <code>[rank_math_contact_info]</code>.<br><strong>Tag disponibili: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>

en: Format: +1-401-555-1212
it: Formato: + 1-401-555-1212

en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
it: Fortunatamente, è molto facile da risolvere. Vai in <a target="_blank" href="%1$s">Impostazioni - Permalink</a>. Quindi scegli l'opzione "Nome articolo".

en: Founding Date
it: Data di fondazione

en: France
it: Francia

en: Free
it: Gratuito

en: Free 15 Content AI Credits
it: 15 crediti gratuiti per il Content AI

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
it: Suggerimenti gratuiti di parole chiave quando si inserisce una parola chiave di riferimento

en: French
it: Francese

en: Friday
it: Venerdì

en: Friendly
it: Amichevole

en: From
it: Da

en: Frontend Stats Bar
it: Barra delle statistiche del frontend

en: GIF icon
it: Icona GIF

en: Gaming Enthusiasts
it: Appassionati di gioco

en: Gardeners
it: Giardinieri

en: Gender
it: Genere

en: General
it: Generale

en: General Audience
it: Pubblico generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Geo Coordinates
it: Coordinate geografiche

en: German
it: Tedesco

en: Germany
it: Germania

en: Get Rank Math PRO!
it: Acquista Rank Math PRO!

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
it: Ottieni sofisticati suggerimenti AI per parole chiave, domande e link correlati da includere nell'area SEO meta e contenuti. %s.

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
it: Ottieni sofisticati suggerimenti AI per parole chiave correlate, domande e link da includere nel meta SEO e nell'area dei contenuti. Supporta più di 80 Paesi.

en: Getting Started
it: Guida introduttiva

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
it: Stai vedendo un loop di reindirizzamento o vuoi iniziare daccapo? Elimina tutti i reindirizzamenti con questo strumento. Nota: è un processo irreversibile che cancellerà TUTTE le tue regole di reindirizzamento.

en: Given
it: Accordato

en: Global Meta
it: Meta globali

en: Go Pro
it: Passa a Pro

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
it: Il supporto di Google AdSense è disponibile solo nel modulo Analytics Avanzato di Rank Math Pro.

en: Google Maps API Key
it: Chiave API di Google Maps

en: Google Maps Embed API
it: API Google Maps Embed

en: Google Permission
it: Permessi Google

en: Google Refresh token
it: Token di ricarica Google

en: Google Search Console has been linked.
it: Google Search Console è stata collegata.

en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
it: Google non permette che il ruolo di editore per gli articoli sia associato a una persona. Al suo posto verrà usata un'organizzazione. Trovi più informazioni <a href="%s" target="_blank">qui</a>.

en: Google oAuth is not authorized.
it: Google oAuth non è autorizzato.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
it: La Search Console di Google è una fonte cruciale di informazioni sul tuo posizionamento e sulle percentuali di clic. Rank Math può importare questi dati, così non dovrai accedere al tuo account Google per ottenere i dati di cui hai bisogno.

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greco

en: Group Advanced Robots Meta
it: Meta per il gruppo di robot avanzati

en: Group Description
it: Descrizione del gruppo

en: Group Description.
it: Descrizione del gruppo.

en: Group Robots Meta
it: Meta robot di gruppo

en: Group Title
it: Titolo del gruppo

en: Group description of the current group
it: Descrizione del gruppo attuale

en: Group name of the current group
it: Nome del gruppo attuale

en: Group name.
it: Nome del gruppo.

en: Groups
it: Gruppi

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
it: I titoli delle pagine HTML giocano un ruolo importante nell'algoritmo di ranking di Google. Quando aggiungi una parola chiave di riferimento a un articolo o a una pagina, Rank Math controlla se hai usato quella parola nel titolo. Se trova degli articoli o delle pagine che non hanno la parola chiave nel titolo, te lo comunicherà qui.

en: HTML Sitemap
it: Sitemap HTML

en: HTTP %d error.
it: Errore HTTP %d.

en: Heading H1
it: Titolo H1

en: Heading H2
it: Titolo H2

en: Heading H3
it: Titolo H3

en: Heading H4
it: Titolo H4

en: Heading H5
it: Titolo H5

en: Heading H6
it: Titolo H6

en: Headless CMS Support
it: Supporto CMS headless

en: Headline
it: Motto

en: Health Enthusiasts
it: Appassionati di salute

en: Healthcare Professionals
it: Professionisti del settore sanitario

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hello,
it: Ciao,

en: Help
it: Aiuto

en: Help &amp; Support
it: Aiuto e supporto

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
it: Qui puoi impostare reindirizzamenti personalizzati. È importante scegliere il giusto tipo di reindirizzamento.

en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
it: Qui puoi impostare la funzione breadcrumb. %s

en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
it: Ehi, abbiamo notato che stai usando %s da più di una settimana: è fantastico!

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Post Title
it: Nascondi il titolo dell'articolo

en: Hide Post title from Breadcrumb.
it: Nascondi il titolo dell'articolo dal breadcrumb.

en: Hide Taxonomy Name
it: Nascondi il nome della tassonomia

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
it: Nascondi il nome della tassonomia dai breadcrumb.

en: Hide details
it: Nascondi i dettagli

en: Hide.
it: Nascondi.

en: Hiring Organization
it: Società che assume

en: History
it: Cronologia

en: Hits
it: Hit

en: Homepage Advanced Robots
it: Robot avanzati per la homepage

en: Homepage Description for Facebook
it: Descrizione della homepage per Facebook

en: Homepage Link
it: Link homepage

en: Homepage Meta Description
it: Meta descrizione della homepage

en: Homepage Robots Meta
it: Meta robot della homepage

en: Homepage Thumbnail for Facebook
it: Miniatura della homepage per Facebook

en: Homepage Title
it: Titolo della homepage

en: Homepage Title for Facebook
it: Titolo della homepage per Facebook

en: Homepage label
it: Etichetta della homepage

en: Homepage meta description.
it: Meta descrizione della homepage.

en: Homepage title tag.
it: Tag title della homepage.

en: Hours:
it: Ore:

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
it: Passando il mouse su una riga dell'elenco verranno visualizzati i link alle azioni che ti permettono di gestire l'elemento. Puoi eseguire le seguenti azioni:

en: How many times your site showed up in the search results.
it: Il numero di volte in cui il tuo sito è apparso nei risultati di ricerca.

en: How many times your site was clicked on in the search results.
it: Il numero di volte in cui le persone hanno fatto clic sul tuo sito dai risultati di ricerca.

en: How to Import Data from Your Previous SEO Plugin
it: Come importare dati dal tuo precedente plugin SEO

en: How to Make Your Posts Pass All the Tests
it: Come far sì che i tuoi articoli passino tutti i test

en: How to Properly Setup Rank Math
it: Come impostare correttamente Rank Math

en: Humorous
it: Umoristico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: I already added
it: Ho già aggiunto

en: I already did
it: L'ho già fatto

en: I already purchased
it: Ho già acquistato

en: I already upgraded
it: Ho già fatto l'upgrade

en: I just installed @RankMathSEO #WordPress Plugin. It looks great! %s
it: Ho appena installato il plugin @RankMathSEO per #WordPress. Sembra fantastico! %s

en: I just installed Rank Math SEO WordPress Plugin. It looks promising!
it: Ho appena installato il plugin per WordPress Rank Math SEO. Sembra promettente!

en: I understand the risks and I want to edit the file
it: Comprendo i rischi e voglio modificare il file

en: ID of the current post/page
it: L'ID del contenuto/pagina attuale

en: ISO 6523 Code
it: Codice ISO 6523

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
it: Se la categoria è una categoria figlia, mostra tutte le categorie antenate.

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
it: Se non trovi niente di simile, verrà applicato questo comportamento. <strong>Nota</strong>: Se l'URL richiesto finisce con <code>/login</code>, <code>/admin</code>, o <code>/dashboard</code>, WordPress reindirizzerà automaticamente alle rispettive località all'interno dell'area di amministrazione di WordPress.

en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
it: Se il problema persiste, prova la soluzione descritta nell'articolo della documentazione: %s

en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
it: Se stai mostrando i punteggi SEO sul front-end, questa opzione inserirà un backlink %1$s a RankMath.com per mostrare il tuo supporto. Puoi cambiare il link e il testo usando questo %2$s.

en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
it: Se puoi vedere i dati del sito nei tuoi account Search Console e Analytics, ma non qui, allora %1$s prova a ricollegare il tuo account %2$s e assicurati che le proprietà corrette siano selezionate in %1$s Impostazioni Analytics%2$s.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
it: Se non hai una sitemap XML, l'opzione migliore è quella di installare un plugin che crea sitemap per te. In questo modo saprai che la sitemap sarà sempre aggiornata. I plugin possono anche inviare automaticamente un ping ai motori di ricerca quando il file XML viene aggiornato. Il plugin Rank Math WordPress ti dà il controllo completo sulle sitemap XML del tuo sito. Puoi controllare le impostazioni per ogni pagina mentre la scrivi o la modifichi, e Rank Math farà un ping a Google non appena invierai le tue modifiche. Questo si traduce in scansioni e indicizzazioni veloci.

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
it: Se hai domande o problemi, il nostro team di supporto è a tua disposizione:

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
it: Se hai centinaia di errori 404, il tuo registro degli errori potrebbe aumentare in fretta. Scegli questa opzione solo se hai pochi 404 e non puoi replicare l'errore 404 su un particolare URL.

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
it: Se noti qualche problema mentre usi Rank Math o una delle sue opzioni, cancella i transient di Rank Math e dovresti risolvere il problema nella maggior parte dei casi. Eliminare i transient non cancella NESSUN dato aggiunto usando Rank Math.

en: Ignore Query Parameters
it: Ignora i parametri della query

en: Image Custom Fields
it: Campi personalizzati dell'immagine

en: Image Preview
it: Anteprima immagine

en: Image SEO
it: SEO per le immagini

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
it: Immagine visualizzata quando la tua homepage viene condivisa su Facebook e altri social network. Usa immagini di almeno 1200 x 630 pixel per una migliore visualizzazione sui dispositivi ad alta risoluzione.

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
it: Immagine visualizzata quando la tua pagina viene condivisa su Facebook e altri social network. Usa immagini di almeno 1200 x 630 pixel per una migliore visualizzazione sui dispositivi ad alta risoluzione.

en: Images
it: Immagini

en: Images in Sitemaps
it: Immagini nella sitemap.

en: Import &amp; Export
it: Importa e esporta

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
it: Importa le impostazioni del plugin AIO SEO, i dati meta globali, le impostazioni delle sitemap, ecc.

en: Import Author Meta
it: Importa i dati meta per l'autore

en: Import Blocks
it: Importa blocchi

en: Import Data
it: Importa Dati

en: Import Locations
it: Importa le località

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
it: Importa le impostazioni delle località dal plugin Yoast.

en: Import Locations Settings.
it: Importa le impostazioni delle località.

en: Import News Settings
it: Importa Impostazioni News

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
it: Importa Impostazioni delle News dal componente aggiuntivo Yoast News.

en: Import Post Meta
it: Importa i contenuti meta

en: Import Redirections
it: Importa reindirizzamenti

en: Import Schemas
it: Importa Schema

en: Import Settings
it: Importa impostazioni

en: Import Social URLs of your author archive pages.
it: Importa gli URL social delle pagine dell'archivio autori.

en: Import Term Meta
it: Importa i dati meta del termine

en: Import Video Sitemap Settings
it: Importa Impostazioni Sitemap Video

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
it: Importa le impostazioni delle sitemap video dall'add-on Video di Yoast.

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
it: Importa tutti i dati Schema per articoli, pagine e tipi di contenuto personalizzati.

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
it: Importa tutti i reindirizzamenti che hai già impostato in AIO SEO Premium.

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
it: Importa tutti i reindirizzamenti che hai già impostato in Yoast Premium.

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
it: Importa e converti tutti i blocchi compatibili nei contenuti degli articoli.

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
it: Importa dati come categorie, tag, e i dati meta CPT dalla SEO.

en: Import meta data from the %1$s plugin.
it: Importa i metadati dal plugin %1$s .

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
it: Importa informazioni meta come titoli, descrizioni, parole chiave di riferimento, meta dei robot, ecc. delle tue pagine dell'archivio autori.

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
it: Importa le informazioni meta dei tuoi articoli/pagine come la parola chiave di riferimento, i titoli, le descrizioni, i meta robot, le informazioni OpenGraph, ecc.

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
it: Importa l'informazione meta dei tuoi articoli/pagine come titoli, descrizioni, meta robot, info OpenGraph, ecc.

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
it: Importa le informazioni meta dei tuoi termini come i titoli, le descrizioni, i meta robot, le informazioni OpenGraph, ecc.

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
it: Importa le impostazioni del plugin, le impostazioni meta globali, le impostazioni sitemap, ecc.

en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
it: Importa impostazioni e metadati dal plugin %1$s .

en: Imported %s redirections.
it: Sono stati importati %s reindirizzamenti.

en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
it: Blocchi importati dagli articoli %1$s - %2$s su %3$s

en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
it: Contenuti meta importati per %1$s post - %2$s su %3$s

en: Imported term meta for %s terms.
it: Sono stati importati i dati meta per %s termini.

en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
it: Sono stati importati i dati meta per %1$s utenti - %2$s su %3$s

en: Improve SEO Score
it: Migliora punteggio SEO

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
it: In alcuni casi, le tabelle o le colonne del database di Analytics non corrispondono tra loro, causando errori nel database. Questo strumento può risolvere il problema.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
it: In alcuni casi, i dati dei link interni potrebbero mostrare un numero esagerato o anche nessun numero. Eliminare i dati dei link interni potrebbe risolvere il problema.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include Empty Terms
it: Includi i termini vuoti

en: Include Featured Images
it: Includi le immagini in evidenza

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
it: Includi le pagine di archivio per i termini di questa tassonomia nella sitemap HTML.

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
it: Includi le pagine di archivio per i termini di questa tassonomia nella sitemap XML.

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
it: Includi le pagine di archivio di termini che non hanno articoli associati.

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
it: Includi gli archivi degli autori nella sitemap XML, se è abilitata.

en: Include author archives in the XML sitemap.
it: Includi gli archivi degli autori nella sitemap XML.

en: Include in HTML Sitemap
it: Includi nella sitemap HTML

en: Include in Sitemap
it: Includi nella sitemap

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
it: Includi il riferimento alle immagini dal contenuto dell'articolo nelle sitemap. Questo aiuta i motori di ricerca a indicizzare le immagini importanti sulle tue pagine.

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
it: Includi anche l'immagine in evidenza, anche se non appare direttamente nel contenuto dell'articolo.

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
it: Includi questo tipo di contenuto nella sitemap HTML, se è abilitata.

en: Include this post type in the XML sitemap.
it: Includi questo tipo di contenuto nella sitemap XML.

en: Incoming Links
it: Link in entrata

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Indoor Hobbyists
it: Hobbisti Interni

en: Informal
it: Informale

en: Insert Link in Content
it: Inserisci il link nel contenuto

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
it: Inserisci gli URL da inviare all'API di IndexNow (uno per riga, fino a 10.000):

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
it: Inserisci i nomi di campi personalizzati (post meta) che contengono URL di immagini per includerli nelle sitemap. Aggiungine uno per riga.

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
it: Inserisci l'URL del profilo personale di Facebook per mostrare l'autorizzazione di Facebook quando i tuoi articoli vengono condivisi su Facebook:

en: Insert/edit link
it: Inserisci/modifica link

en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
it: Installa %s per far funzionare Rank Math con Accelerated Mobile Pages. Rank Math aggiunge automaticamente i meta tag richiesti in tutte le pagine AMP.

en: Install analytics code
it: Installa il codice Analytics

en: Installing the rollback version&#8230;
it: Installazione della versione precedente&#8230;

en: Instant Indexing module settings. %s.
it: Impostazioni del modulo Instant Indexing. %s

en: Instant Indexing: Submit Page
it: Indicizzazione istantanea: Invia pagina

en: Instant Indexing: Submit Pages
it: Indicizzazione istantanea: Invia pagine

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
it: Indica ai motori di ricerca di indicizzare e mostrare queste pagine nei risultati di ricerca.

en: Internal Links
it: Link interni

en: Internal Links successfully deleted.
it: I link interni sono stati eliminati correttamente.

en: Internal server error.
it: Errore interno del server.

en: Invalid API key.
it: Chiave API non valida.

en: Invalid API key. Please check your API key or reconnect the site and try again.
it: Chiave API non valida. Controlla la tua chiave API o riconnetti il sito e prova di nuovo.

en: Invalid URL.
it: URL non valido.

en: Invalid URLs provided.
it: L'URL fornito non è valido.

en: Invalid action selected.
it: Azione selezionata non valida.

en: Invalid post ID.
it: ID dell'articolo non valido.

en: Invalid regex pattern: %s
it: Modello regex non valido: %s

en: Invalid request.
it: Richiesta non valida.

en: Invalid term ID.
it: ID del termine non valido.

en: Investors
it: Investitori

en: Ireland
it: Irlanda

en: Is Pillar
it: È un contenuto pilastro

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
it: Il registro degli errori 404 ti sta sfuggendo di mano? Usa questa opzione per cancellare da Rank Math 404 Monitor TUTTI i registri 404 generati dal tuo sito web.

en: Israel
it: Israele

en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
it: Sembra che la connessione tra il tuo account Google e Rank Math debba essere riavviata. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Fai clic qui.</a>

en: It seems that there are no stats to show right now.
it: Sembra che non ci siano statistiche da mostrare in questo momento.

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
it: Non è molto carino e non aiuta per nulla la SEO del tuo sito. Anzi, può danneggiarlo. Il bot di Google è abbastanza cauto nello scansionare le pagine che sembrano auto-generate.

en: Italian
it: Italiano

en: Italy
it: Italia

en: Item Titles
it: Titoli dell'elemento

en: Items
it: Elementi

en: Items per page
it: Elementi per pagina

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Job Posting
it: Offerte di lavoro

en: Job Seekers
it: Persone in cerca di lavoro

en: Job Title
it: Titolo professionale

en: Jordan
it: Giordania

en: Journalese
it: Giornalistico

en: KML File
it: File KML

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Keyword Rank Tracker
it: Rilevatore di posizione delle parole chiave

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Knowledge Base Articles:
it: Articoli della documentazione:

en: Korea, Republic Of
it: Corea, Repubblica della

en: Korean
it: Coreano

en: LEI Code
it: Codice LEI

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
it: Etichetta usata per l'elemento di errore 404 nei breadcrumb.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
it: Etichetta usata per il link alla homepage (primo elemento) nei breadcrumb.

en: Large
it: Grande

en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
it: Ultimi ###PERIOD_DAYS### giorni

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last Accessed
it: Ultimo accesso

en: Last Mod.
it: Ultima mod.

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last modification date of the current post/page
it: Data dell'ultima modifica del contenuto/pagina attuale

en: Latest Blog Posts from Rank Math
it: Ultimi Articoli sul Blog di Rank Math

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latitude and longitude values separated by comma.
it: Valori di latitudine e longitudine separati da virgola.

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Learn more
it: Approfondisci

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
it: Ulteriori informazioni sul <a href="%s" target="_blank">file KML</a>.

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
it: Ulteriori informazioni sulle <a href="%s" target="_blank">sitemap XML</a>.

en: Learn more about Email Reports.
it: Per saperne di più sui Report email.

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
it: Scopri di più sui vantaggi di collegare il tuo account.

en: Learn more.
it: Approfondisci.

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
it: Lascia il campo vuoto se vuoi che WordPress gestisca il contenuto dinamicamente. Se un file robots.txt reale è presente nella cartella principale del tuo sito, questa opzione non avrà effetto e dovrai modificare direttamente il file, oppure cancellarlo e poi modificarlo da qui.

en: Less than a minute
it: Meno di un minuto

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
it: Lascia che Rank Math analizzi il tuo sito web e i suoi contenuti utilizzando più di 28 test diversi per fornirti un'analisi SEO su misura.

en: Link Builder
it: Link builder

en: Link Counter
it: Contatore dei link

en: Link Suggestion Titles
it: Titoli dei suggerimenti di link

en: Link Suggestions
it: Suggerimenti per i link

en: Link Title
it: Titolo del link

en: Link inserted.
it: Link inserito.

en: Link selected.
it: Link selezionato.

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
it: Link da usare per la homepage (primo elemento) nei breadcrumb.

en: Links
it: Link

en: Links Per Sitemap
it: Link per sitemap

en: Links:
it: Link:

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
it: Elenco di nomi di campi personalizzati da includere nell'analisi di pagina. Aggiungine uno per riga.

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Local SEO
it: SEO locale

en: Location
it: Posizione

en: Locations Sitemap %1$s %2$s
it: Sitemap delle località %1$s %2$s

en: Log Count
it: Conteggio del registro

en: Log Limit
it: Limite del registro

en: Log cleared - %d items deleted.
it: Il registro è stato cancellato - %d elementi sono stati eliminati.

en: Log item successfully deleted.
it: Elemento del registro eliminato correttamente.

en: Longitude
it: Longitudine

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
it: Macedonia, ex Repubblica jugoslava della

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
it: Crea tutte le storie che vuoi con il plugin Web Stories WordPress: è pronto per la SEO e ha il supporto automatico per Schema e Meta tag.

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
it: Assicurati che le parole chiave che hai impostato per gli articoli appaiano anche nei titoli.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
it: Rendete i vostri podcast scopribili tramite Google Podcasts, Apple Podcasts e servizi simili con il feed RSS Podcast e lo Schema Markup generato da Rank Math.

en: Malaysia
it: Malesia

en: Manage All Redirections
it: Gestisci tutti i reindirizzamenti

en: Manage Redirections
it: Gestisci reindirizzamenti

en: Manage This Redirection
it: Gestisci questo reindirizzamento

en: Manual
it: Manuale

en: Mark this page
it: Segna questa pagina

en: Max Pages
it: Numero max di pagine

en: Max number of links on each sitemap page.
it: Numero massimo di link su ogni pagina della sitemap.

en: Max pages number
it: Numero massimo di pagine

en: Menu URL
it: URL del menu

en: Meta to add or update data.
it: Meta per aggiungere o aggiornare i dati.

en: Mexico
it: Messico

en: Misc Pages
it: Pagine varie

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
it: Ti mancano alcuni articoli/pagine nei dati di Analytics? Cancella l'indice e costruiscine uno nuovo per avere statistiche più accurate.

en: Mode
it: Modalità

en: Modified Date
it: Data di modifica

en: Modified date with custom formatting pattern.
it: Data modificata con modello di formattazione personalizzato.

en: Module slug
it: Slug del modulo

en: Module state either on or off
it: Stato del modulo attivato o disattivato

en: Modules
it: Moduli

en: Monday
it: Lunedì

en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
it: Verifica le pagine rotte che rovinano la user-experience e influenzano la SEO. %s.

en: More powerful options are available in the PRO version.
it: Opzioni più potenti sono disponibili nella versione PRO.

en: Morocco
it: Marocco

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
it: La maggior parte dei temi di WordPress posiziona il motto del sito in una posizione prominente (all'interno dei tag di intestazione vicino alla parte superiore della pagina). Usare il motto giusto può aiutare il tuo sito con la SEO.

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Movie Buffs
it: Appassionati di cinema

en: Multiple Locations are available in the %s.
it: Sono disponibili più località nella %s.

en: Music
it: Musica

en: Musicians
it: Musicisti

en: Myanmar
it: Birmania

en: NAICS Code
it: Codice NAICS

en: NEW
it: NUOVO

en: NEW!
it: NUOVO!

en: Name
it: Nome

en: Name of current post type (plural)
it: Nome del tipo di contenuto attuale (plurale)

en: Name of current post type (singular)
it: Nome del tipo di contenuto attuale (singolare)

en: Narrative
it: Narrativo

en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
it: Vai su %1$sImpostazioni > Lettura%2$s e disattiva questa opzione: "Scoraggia i motori di ricerca dall'effettuare l'indicizzazione di questo sito".

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: New Year Sale
it: Offerta di Capodanno

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New redirection created.
it: Nuovo reindirizzamento creato.

en: New!
it: Nuovo!

en: News Article
it: Articolo di notizie

en: News Settings imported successfully.
it: Impostazioni News importate correttamente.

en: News Sitemap
it: Sitemap delle news

en: Next data fetch on %s
it: Prossimo recupero dati il %s

en: Next steps&hellip;
it: Passaggi successivi&hellip;

en: No 404 log data found.
it: Non abbiamo trovato dati nel registro 404.

en: No Archive
it: Nessun archivio

en: No Follow
it: Nofollow

en: No Image Index
it: Nessuna immagine indice

en: No Index
it: Noindex

en: No Internal Links data found.
it: Non abbiamo trovato dati per i link interni.

en: No Rank Math transients found.
it: Non abbiamo trovato nessun transient Rank Math.

en: No Redirections found.
it: Non abbiamo trovato reindirizzamenti.

en: No Snippet
it: Nessuno snippet

en: No URLs provided.
it: Nessun URL fornito.

en: No backup key found to delete.
it: Non è stata trovata nessuna chiave di backup da eliminare.

en: No collation mismatch to fix.
it: Non ci sono errori di classificazione da correggere.

en: No data found for the researched keyword.
it: Non abbiamo trovato nessun dato per la parola chiave ricercata.

en: No file selected for upload.
it: Nessun file selezionato per il caricamento.

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato.

en: No matches found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No post found.
it: Nessun articolo trovato.

en: No posts found to convert.
it: Non abbiamo trovato articoli da convertire.

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
it: Nessun reindirizzamento ancora aggiunto. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Aggiungi nuovo reindirizzamento</a>

en: No redirections found in Trash.
it: Nessun reindirizzamento trovato nel cestino.

en: No schema found.
it: Nessuno schema trovato.

en: No settings found to be imported.
it: Nessuna impostazione trovata da importare.

en: No sitemaps found.
it: Non abbiamo trovato nessuna sitemap.

en: No submissions yet.
it: Ancora nessun invio.

en: No token
it: Nessun token

en: No valid ID found.
it: Nessun ID valido trovato.

en: No valid action found.
it: Nessuna azione valida trovata.

en: No valid id found.
it: Nessun ID valido trovato.

en: No, I don't want it
it: No, non voglio

en: No, maybe later
it: No, forse più tardi

en: Nofollow Domains
it: Domini Nofollow

en: Nofollow Exclude Domains
it: Domini esclusi dal nofollow

en: Nofollow External Links
it: Link nofollow esterni

en: Nofollow Image File Links
it: Link nofollow per il file immagine

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
it: Archivi di categorie e tag vuoti Noindex

en: Noindex Paginated Single Pages
it: Pagine singole paginate in noindex

en: Noindex Password Protected Pages
it: Metti in noindex le pagine protette da password.

en: Noindex Search Results
it: Metti in noindex i risultati di ricerca

en: Noindex Subpages
it: Sottopagine noindex

en: None
it: Nessuno

en: None (Click here to set one)
it: Nessuno (fai clic qui per impostarne uno)

en: Norton Ownership Verification Page
it: Pagina di verifica della proprietà di Norton

en: Norton Safe Web Verification ID
it: ID di verifica di Norton Safe Web

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Not Connected
it: Non connesso

en: Not Given
it: Non accordato

en: Not Set
it: Non impostato

en: Not a valid settings founds to delete cache.
it: Non abbiamo trovato un'impostazione valida per eliminare la cache.

en: Not found
it: Non è stato trovato

en: Note
it: Nota

en: Now!
it: Ora!

en: Number of Employees
it: Numero di dipendenti

en: Numbered
it: Numerato

en: Object Type i.e. post, term, user
it: Tipo di oggetto, es. articolo, termine, utente

en: Object unique id
it: ID unico dell'oggetto

en: Objective
it: Obiettivo

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
it: Ovviamente, se non dai a Rank Math una parola chiave su cui lavorare, non potrai ricevere alcun feedback utile.

en: On-Page Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate on-page

en: On-Page Analysis
it: Analisi on-page

en: On-Page General Settings
it: Impostazioni generali on-page

en: On-Page Schema Settings
it: Impostazioni Schema on-page

en: On-Page Social Settings
it: Impostazioni social on-page

en: Online Documentation
it: Documentazione online

en: Online Event URL
it: URL dell'evento online

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
it: Aggiungi l'attributo <code>nofollow</code> per il link solo se il dominio target si trova in questa lista. Aggiungine uno per linea. Lascialo vuoto per applicare il nofollow a <strong>TUTTI</strong> i domini esterni.

en: Open External Links in New Tab/Window
it: Apri i link esterni in una nuova scheda/finestra

en: OpenGraph Thumbnail
it: Miniatura OpenGraph

en: Opening Hours
it: Orari di apertura

en: Opening Hours Format
it: Formato degli orari di apertura

en: Opening Time
it: Orario di apertura

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Opinionated
it: Supponente

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
it: Ottimizza le pagine di WooCommerce per i motori di ricerca aggiungendo i metadati richiesti e il Product Schema che farà risaltare il tuo sito nelle SERP.

en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
it: Ottimizza per ricerche locali e Knowledge Graph utilizzando queste impostazioni. %s.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organization Logo
it: Logo dell'organizzazione

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
it: Logo della società aggiunto nelle impostazioni di SEO locale.

en: Organization Name
it: Nome dell'organizzazione

en: Organization URL
it: URL dell'organizzazione

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
it: URL dell'organizzazione aggiunto nelle impostazioni SEO locale.

en: Other Business Website
it: Altro sito web business

en: Other Personal Website
it: Altro sito web personale

en: Others
it: Altri

en: Outdoor Enthusiasts
it: Appassionati di esterno

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
it: Emette l'elenco delle categorie associate all'articolo attuale, con opzioni di personalizzazione.

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
it: Emette l'elenco dei tag associati all'articolo attuale, con opzioni di personalizzazione.

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
it: Elenco di output dei termini della tassonomia primaria associati all'articolo attuale.

en: Overview
it: Panoramica

en: PRO options are enabled.
it: Le opzioni PRO sono abilitate.

en: Package Tracking
it: Tracciamento pacchi

en: Page
it: Pagina

en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Page Number
it: Numero di pagina

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
it: Numero di pagina con contesto (es. pagina 2 di 4). Visualizzato solo a partire dalla pagina 2.

en: Pages
it: Pagine

en: Panel
it: Pannello

en: Parents
it: Genitori

en: Payroll
it: Libro paga

en: Performer
it: Interprete

en: Performer Name
it: Nome dell'interprete

en: Performer URL
it: URL interprete

en: Permalink Structure
it: Struttura dei permalink

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
it: I permalink sono impostati su una struttura personalizzata ma i titoli degli articoli non appaiono nei permalink.

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
it: I permalink sono impostati sul valore predefinito. I <em>pretty permalinks</em> sono disattivati.

en: Person
it: Persona

en: Person or Company
it: Persona o azienda

en: Person/Organization Name
it: Nome della persona/organizzazione

en: Personal Blog
it: Blog personale

en: Personal Portfolio
it: Portfolio personale

en: Persuasive
it: Persuasivo

en: Peru
it: Perù

en: Pet Owners
it: Proprietari di animali domestici

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Photographers
it: Fotografi

en: Pillar Content
it: Contenuto pilastro

en: Pinterest Account
it: Account Pinterest

en: Pinterest Verification ID
it: ID di verifica Pinterest

en: Play icon
it: Icona di riproduzione

en: Please activate ACF plugin to use this module.
it: Attiva il plugin ACF per utilizzare questo modulo.

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
it: Attiva il plugin BuddyPress per utilizzare questo modulo.

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
it: Attiva il plugin Web Stories per utilizzare questo modulo.

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
it: Attiva il plugin WooCommerce per utilizzare questo modulo.

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
it: Attiva il plugin bbPress per utilizzare questo modulo.

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
it: Attiva il plugin WPML String Translation per convertire i valori delle impostazioni di Rank Math in diverse lingue.

en: Please add at least one valid source URL.
it: Aggiungi almeno un URL di origine valido.

en: Please enable Redirections module.
it: Abilita il modulo dei reindirizzamenti.

en: Please enter a valid URL.
it: Inserisci un URL valido.

en: Please enter a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
it: Mantieni un solo plugin SEO attivo, altrimenti potresti perdere posizionamento e traffico. %s.

en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
it: Mantieni un solo plugin di sitemap attivo, altrimenti potresti perdere posizionamento e traffico. %s.

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
it: Questo aggiungerà gli URL delle pagine allegate alla sitemap, non gli URL delle immagini dirette.

en: Please try reconnecting.
it: Prova a riconnetterti.

en: Please update
it: Aggiorna

en: Please update the Rank Math SEO plugin to the latest version to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzione, aggiorna il plugin Rank Math SEO alla versione più recente.

en: Please use the correct format.
it: Utilizza il formato corretto.

en: Plugin deactivated successfully.
it: Plugin disattivato correttamente.

en: Plugin rollback successful.
it: Versione precedente del plugin ristabilita.

en: Plugin settings and site-wide meta data.
it: Impostazioni dei plugin e meta dati a livello di sito.

en: Plugin subscription plan
it: Piano di abbonamento del plugin

en: Podcast Listeners
it: Ascoltatori del podcast

en: Poetic
it: Poetico

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacco

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Post Author
it: Autore articolo

en: Post Categories
it: Categorie degli articoli

en: Post Category
it: Categoria articolo

en: Post Excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Post Excerpt Only
it: Solo il riassunto dell'articolo

en: Post Formats
it: Formato articoli

en: Post Formats Archive
it: Archivio formati dei contenuti

en: Post ID
it: ID articolo

en: Post ID.
it: ID articolo.

en: Post Tag
it: Tag del'articolo

en: Post Tags
it: Tag dell'articolo

en: Post Thumbnail
it: Miniatura articolo

en: Post Title
it: Titolo dell'articolo

en: Post Title of parent page
it: Titolo della pagina genitore

en: Post Titles Missing Focus Keywords
it: I titoli degli articoli non contengono le parole chiave di riferimento

en: Post Type Name Plural
it: Nome del tipo di contenuto plurale

en: Post Type Name Singular
it: Nome del tipo di contenuto singolare

en: Post Types:
it: Tipi di contenuto:

en: Post URL
it: URL articolo

en: Post permalink structure is set to %s.
it: La struttura dei permalink degli articoli è impostata su %s.

en: Post re-index in progress.
it: Reindicizzazione dell'articolo in corso.

en: Posts
it: Articoli

en: Posts meta import failed.
it: L'importazione dei dati meta degli articoli non è riuscita.

en: Powerful Schema Generator
it: Potente Generatore Schema

en: Prefix Breadcrumb
it: Prefisso breadcrumb

en: Prefix for the breadcrumb path.
it: Prefisso per il percorso breadcrumb.

en: Preparation Time
it: Tempo di preparazione

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
it: Impedisci che le pagine risultate dalla paginazione vengano indicizzate dai motori di ricerca.

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
it: Impedisce che le paginazioni di singole pagine e articoli vengano visualizzati nei risultati di ricerca. Questo vale anche per la pagina Blog.

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
it: Evita che le pagine e gli articoli protetti da password vengano indicizzati dai motori di ricerca.

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
it: Impedisci l'indicizzazione delle pagine dei risultati di ricerca. I risultati di ricerca potrebbero essere considerati come thin content e soggetti a problemi di contenuto duplicato.

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
it: Impedisce che uno snippet venga mostrato nei risultati di ricerca

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
it: Impedisce alle immagini di una pagina di essere indicizzate da Google e da altri motori di ricerca

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
it: Impedisce che le pagine vengano indicizzate e visualizzate nelle pagine dei risultati dei motori di ricerca

en: Prevents search engines from following links on the pages
it: Impedisce ai motori di ricerca di seguire i link nelle pagine

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
it: Impedisce ai motori di ricerca di mostrare i link in cache delle pagine

en: Price
it: Prezzo

en: Price Currency
it: Valuta del prezzo

en: Price Range
it: Fascia di prezzo

en: Price Valid Until
it: Prezzo valido fino a

en: Primary Taxonomy
it: Tassonomia principale

en: Primary Terms
it: Termini principali

en: Product
it: Prodotto

en: Product Brand
it: Brand di prodotto

en: Product Currency
it: Valuta del prodotto

en: Product In-Stock
it: Prodotto in magazzino

en: Product Price
it: Prezzo del prodotto

en: Product SKU
it: SKU del prodotto

en: Product Support
it: Supporto al prodotto

en: Product's SKU of the current product
it: SKU del prodotto attuale

en: Product's SKU.
it: SKU del prodotto.

en: Product's brand of the current product
it: Marca del prodotto attuale.

en: Product's brand.
it: Marca del prodotto.

en: Product's price of the current product
it: Prezzo del prodotto attuale

en: Product's price.
it: Prezzo del prodotto.

en: Product's short description of the current product
it: Descrizione breve del prodotto attuale.

en: Product's short description.
it: Descrizione breve del prodotto.

en: Products
it: Prodotti

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
it: Prodotti taggati &ldquo;%s&rdquo;

en: Professionals
it: Professionisti

en: Property
it: Proprietà

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
it: Mostra con orgoglio il punteggio SEO calcolato come badge sul front-end. Può essere disabilitato per articoli specifici nell'editor dei post.

en: Provide a detailed description of your organization.
it: Fornisci una descrizione dettagliata della tua organizzazione.

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
it: Data di pubblicazione del contenuto/pagina corrente <strong>o</strong> data specificata negli archivi

en: Publish date with custom formatting pattern.
it: Pubblica la data con un modello di formattazione personalizzato.

en: Published Date
it: Data di pubblicazione

en: Purge Analytics Cache
it: Svuota la cache Analytics

en: RSS After Content
it: RSS dopo il contenuto

en: RSS Before Content
it: RSS prima del contenuto

en: Rank Math Dashboard
it: Bacheca Rank Math

en: Rank Math Knowledge Base
it: Knowledge Base di Rank Math

en: Rank Math Overview
it: Panoramica su Rank Math

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
it: Debugger di reindirizzamento SEO Rank Math

en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
it: Rank Math SEO è il miglior plugin SEO per WordPress con le caratteristiche di molti strumenti SEO e AI SEO in un unico pacchetto per aiutare a moltiplicare il vostro traffico SEO.

en: Rank Math Team
it: Team Rank Math

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
it: Rank Math ti permette di impostare una parola chiave di riferimento per ogni articolo e pagina che scrivi. L'opzione si trova nella "Meta Box", che appare sotto l'editor di testo nella schermata in cui scrivi e modifichi il contenuto.

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
it: L'opzione di aggiornamento automatico di Rank Math è abilitata sul tuo sito.

en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
it: Rank Math non può essere collegato perché l'URL del sito non sembra essere valido. Se il nome del dominio contiene caratteri speciali, assicurati di usare la versione codificata nei campi %1$s &amp; %2$s della pagina %3$s.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
it: Rank Math non ha potuto rilevare se un file robots.txt esiste o meno a causa di un problema di filesystem. Il contenuto del file inserito qui potrebbe non essere applicato.

en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
it: Rank Math genera solo le Sitemap predefinite mentre WPML si occupa del resto. Quando un bot dei motori di ricerca visita qualsiasi post/pagina, gli viene mostrato il tag hreflang che lo aiuta a scansionare le pagine tradotte. Questo è uno dei metodi raccomandati da Google. %s

en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
it: Rank Math ha individuato un nuovo tipo di contenuto: %1$s. Verifica le impostazioni sulla <a href="%2$s">pagina Titoli e Meta</a> e <a href="%3$s">la Sitemap</a>.

en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
it: Rank Math ha identificato un nuovo post type: %1$s. Controlla le impostazioni sulla pagina <a href="%2$s">Titoli &amp; Meta</a>.

en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
it: Rank Math ha rilevato nuovi tipi di contenuto: %1$s. Controlla le impostazioni della <a href="%2$s">pagina Titoli e Meta</a> e <a href="%3$s">la Sitemap</a>.

en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
it: Rank Math ha identificato nuovi post type: %1$s. Controlla le impostazioni sulla<a href="%2$s">pagina Titoli &amp; Meta</a>.

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
it: Rank Math sta importando gli ultimi dati dai servizi Google collegati, %1$s restante.

en: Rank Math plugin could not be connected.
it: Il plugin Rank Math non è riuscito a collegarsi.

en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
it: Rank Math richiede la versione di PHP %s o superiore. Aggiorna PHP per eseguire questo plugin.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
it: Rank Math usa queste parole chiave per analizzare il tuo contenuto on-page. Può dirti se hai fatto un buon lavoro di ottimizzazione del tuo testo e se hai possibilità di posizionarti per queste parole chiave.

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
it: Classifica il tuo contenuto con le funzioni di PRO & A.I.

en: Re-create Missing Database Tables
it: Ricrea le tabelle mancanti del database

en: Re-create Tables
it: Ricrea le tabelle

en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
it: Leggi <a href="%1$s" target="_blank">questo articolo</a> per avere istruzioni dettagliate su come impostare il tuo account Google Webmaster e far funzionare Rank Math con Google Search Console.

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
it: È tutto pronto per il passaggio a Google Analytics 4? %s

en: Reasons
it: Ragioni

en: Rebuild Index
it: Ricostruisci indice

en: Rebuild Index for Analytics
it: Ricostruisci l'indice per Analytics

en: Recalculate Scores
it: Ricalcola i punteggi

en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
it: Ricalcola i punteggi per gli articoli %1$s - %2$s...

en: Receive Analytics reports periodically in email.
it: Ricevi periodicamente i report di Analytics via email.

en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
it: Ricevi report periodici sulle prestazioni SEO via email. Una volta abilitato e salvate le opzioni, puoi vedere %1$s l'anteprima qui%2$s.

en: Recipe
it: Ricetta

en: Recipe Ingredients
it: Ingredienti della ricetta

en: Recipe Instructions
it: Istruzioni per la ricetta

en: Recipe Video Description
it: Descrizione del video della ricetta

en: Recipe Video Name
it: Nome del video della ricetta

en: Recipe Video Thumbnail
it: Miniatura video ricetta

en: Recipe Yield
it: Resa della ricetta

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
it: Registra gli URL su cui i visitatori e i motori di ricerca trovano errori 404. Puoi anche attivare i reindirizzamenti per reindirizzare gli URL che causano l'errore ad altri URL.

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Redirect Attachments
it: Reindirizza gli allegati

en: Redirect Orphan Attachments
it: Reindirizza gli allegati orfani

en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
it: Reindirizza tutti gli URL delle pagine degli allegati all'articolo in cui appaiono. Per una gestione più avanzata dei reindirizzamenti, usa il %s integrato.

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
it: Reindirizza a questo URL gli allegati che non hanno un articolo genitore. Lascia vuoto se non vuoi reindirizzare.

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
it: Reindirizza facilmente i contenuti inesistenti con i codici di stato 301 e 302. Questo può aiutare a migliorare il ranking del tuo sito. Supporta anche molti altri codici di risposta.

en: Redirect the current URL
it: Reindirizza l'URL corrente

en: Redirect to Homepage
it: Reindirizza alla homepage

en: Redirecting from
it: Modulo di reindirizzamento

en: Redirecting in %s seconds...
it: Reindirizzamento in %s secondi...

en: Redirection Count
it: Conteggio reindirizzamenti

en: Redirection Debugger
it: Debugger di reindirizzamento

en: Redirection Hits
it: Reindirizzamenti realizzati

en: Redirection Manager
it: Gestore dei reindirizzamenti

en: Redirection Settings
it: Impostazioni di reindirizzamento

en: Redirection Type
it: Tipo di reindirizzamento

en: Redirection URL
it: URL di reindirizzamento

en: Redirection rules successfully deleted.
it: Reindirizzamenti eliminati correttamente.

en: Redirection successfully activated.
it: Reindirizzamento attivato correttamente.

en: Redirection successfully deactivated.
it: Reindirizzamento disattivato correttamente.

en: Redirection successfully deleted.
it: Reindirizzamento eliminato correttamente.

en: Redirection successfully moved to Trash.
it: Il reindirizzamento spostato correttamente nel cestino.

en: Redirection successfully restored.
it: Reindirizzamento ripristinato correttamente.

en: Redirection updated successfully.
it: Reindirizzamento aggiornato con successo.

en: Redirections
it: Reindirizzamenti

en: Redirections Manager
it: Gestore dei reindirizzamenti

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
it: I reindirizzamenti possono essere esportati nel tuo file .htaccess per reindirizzamenti più veloci, da SEO > Impostazioni > Importa/esporta.

en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
it: Registrati su Google Search Console e verifica il tuo sito aggiungendo il codice in <a href="%1$s">Impostazioni &gt; Strumenti di verifica</a>, poi vai alla <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> per autenticarti e inserire il link al tuo sito.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
it: Rimuovi /category/ dagli URL della categoria archivio. %s <br>Es. <code>example.com/category/my-category/</code> diventa <code>example.com/my-category</code>

en: Remove Generator Tag
it: Rimuovi il tag generatore

en: Remove Rank Math Transients
it: Rimuovi i transient di Rank Math

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
it: Rimuovi i dati markup Schema dalle pagine dell'archivio del negozio WooCommerce.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
it: Rimuovi Markup Schema dall'archivio del negozio

en: Remove Snippet Data
it: Rimuovi i dati dallo snippet

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
it: Rimuovi il tag generatore di WooCommerce dal codice sorgente.

en: Remove base
it: Rimuovi base

en: Remove category base
it: Rimuovi la base della categoria

en: Remove parent slugs from category URL.
it: Rimuovi gli slug genitore dall'URL della categoria.

en: Remove prefix from category URL.
it: Rimuovi prefisso dall'URL della categoria.

en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
it: Rimuovi il prefisso come %1$s dall'URL del prodotto scelto in %2$s

en: Remove redirection
it: Rimuovi reindirizzamento

en: Remove schema data from %s.
it: Rimuovi i dati Schema da %s.

en: Remove transients
it: Rimuovi i transient

en: Repeat Frequency
it: Frequenza di ripetizione

en: Reservations
it: Prenotazioni

en: Reset Options
it: Reimposta le opzioni

en: Response
it: Risposta

en: Response Code
it: Codice di risposta

en: Response Code Help
it: Aiuto per il codice di risposta

en: Response Message
it: Messaggio di risposta

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Restore
it: Ripristina

en: Results for %s
it: Risultati per %s

en: Retirees
it: Pensionati

en: Review (Unsupported)
it: Recensione (non supportata)

en: Review 404 errors on your site
it: Rivedi gli errori 404 sul tuo sito

en: Review analytics and sitemaps
it: Rivedi le analisi e le sitemap

en: Rewrite Titles
it: Riscrivi i titoli

en: Roadside Assistance
it: Assistenza stradale

en: Robots Meta
it: Meta robot

en: Role Manager
it: Gestore dei ruoli

en: Rollback Plugin
it: Torna alla versione precedente del plugin

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: SEO Analysis for this page
it: Analisi SEO per questa pagina

en: SEO Analyzer data has already been cleared.
it: I dati di SEO Analyzer sono già stati cancellati.

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
it: I dati di SEO Analyzer sono stati eliminati con successo.

en: SEO Desc
it: Descrizione SEO

en: SEO Description
it: Descrizione SEO

en: SEO Details
it: Dettagli SEO

en: SEO Email Reports
it: Rapporti email SEO

en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
it: Avviso SEO: hai appena cambiato lo slug di %1$s e Rank Math ha automaticamente creato un reindirizzamento. Puoi modificare il reindirizzamento <a href="%2$s">facendo clic qui</a>.

en: SEO Report of Your Website
it: Report SEO del tuo sito web

en: SEO Score
it: Punteggio SEO

en: SEO Score Position
it: Posizione del punteggio SEO

en: SEO Score Post Types
it: Tipi di contenuto del punteggio SEO

en: SEO Score Template
it: Template del punteggio SEO

en: SEO Score: Bad
it: Punteggio SEO: Scarso

en: SEO Score: Good
it: Punteggio SEO: Buono

en: SEO Score: Ok
it: Punteggio SEO: ok

en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: SEO Settings for %s
it: Impostazioni SEO per %s

en: SEO Settings for Date Archives
it: Impostazioni SEO per gli archivi per data

en: SEO Settings for Search Page
it: Impostazioni SEO per la Pagina di ricerca

en: SEO Title
it: Titolo SEO

en: SEO Titles
it: Titoli SEO

en: SEO Titles &amp; Meta
it: Titoli SEO e Meta

en: SEO by Rank Math
it: SEO di Rank Math

en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
it: Opzioni SEO relative alle immagini in evidenza e ai media che appaiono nel contenuto del tuo contenuto. %s.

en: Salary
it: Stipendio

en: Salary Currency
it: Valuta dello stipendio

en: Sales
it: Vendite

en: Satirical
it: Satirico

en: Saturday
it: Sabato

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Schema (Structured Data)
it: Schema (dati strutturati)

en: Schema Type
it: Tipo di Schema

[ctx: Schema type name in a field description]
en: Article
it: Articolo

en: Screen Content
it: Contenuto dello schermo

en: Search
it: Cerca

en: Search Console Verification Page
it: Pagina di verifica di Search Console

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
it: Ottimizzazione per i motori di ricerca di Rank Math - https://rankmath.com/

en: Search Engine Optimization by Rank Math PRO - https://rankmath.com/
it: Ottimizzazione per i motori di ricerca di Rank Math - https://rankmath.com/

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Search Query
it: Query di ricerca

en: Search Results Format
it: Formato dei risultati di ricerca

en: Search Results Title
it: Titolo dei risultati di ricerca

en: Search Traffic
it: Traffico di ricerca

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
it: I motori di ricerca possono mostrare in evidenza il tuo numero di telefono per gli utenti da mobile.

en: Search query (only available on search results page)
it: Query di ricerca (disponibile solo nella pagina dei risultati di ricerca)

en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
it: Vedi i tuoi dati di Google Search Console, Analytics e AdSense senza lasciare la tua bacheca di WP. %s.

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
it: Sembra che l'URL del tuo sito sia cambiato da quando l'hai connesso a Rank Math.

en: Select Account
it: Seleziona account

en: Select Page
it: Seleziona pagina

en: Select Post Type
it: Seleziona un tipo di contenuto

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
it: Seleziona la tassonomia del brand di prodotto da usare nei markup Schema.org e OpenGraph.

en: Select a page
it: Seleziona una pagina

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
it: Seleziona una pagina del tuo sito dove vuoi mostrare i meta dati di LocalBusiness.

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
it: Seleziona i meta robots personalizzati per le pagine dell'archivio di gruppo. In caso contrario verranno usati i meta predefiniti, come impostati nella scheda Meta globali.

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
it: Seleziona i meta robots personalizzati per la pagina autore, come <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, ecc. In caso contrario, verranno usati i meta predefiniti come impostati nella scheda Meta globali.

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
it: Seleziona i meta robot personalizzati per la homepage, come <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, ecc. Se non lo fai, verranno usati i meta predefiniti così come li hai impostati nella scheda Meta globali.

en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
it: Seleziona i meta robots personalizzati come <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, ecc. per le pagine di archivio %s. In alternativa, verranno usati i dati meta predefiniti come impostati nella scheda Meta globali.

en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
it: Seleziona i meta robots personalizzati, come <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, ecc. per le singole pagine %s. In caso contrario, verranno usati i meta predefiniti come impostati nella scheda Meta globali.

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
it: Seleziona gli orari di apertura. Puoi aggiungere più set se hai diversi orari di apertura o chiusura in alcuni giorni o se hai una pausa a metà giornata. Gli orari sono specificati usando il formato orario 24:00.

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
it: Selezionare lo stile predefinito dell'elenco per il blocco Indice dei contenuti.

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
it: Seleziona la pagina in cui visualizzare la sitemap HTML. Una volta salvate le impostazioni, la sitemap verrà visualizzata sotto il contenuto della pagina selezionata.

en: Selected page:
it: Pagina selezionata:

en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
it: Pagina selezionata: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
it: I ruoli selezionati saranno esclusi dalle sitemap XML e HTML.

en: Self-Hosted Analytics JS File
it: File JS di Analytics auto-ospitato

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
it: Invia gli URL direttamente all'API di IndexNow.

en: Seniors
it: Anziani

en: Separator Character
it: Carattere separatore

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
it: Carattere separatore o stringa che appare tra gli elementi dei breadcrumb.

en: Separator character, as set in the Title Settings
it: Carattere di separazione, come impostato nelle Impostazioni del titolo

en: Served from cache
it: Inviato dalla cache

en: Serves Cuisine
it: Serve la cucina

en: Service
it: Servizio

en: Service Type
it: Tipo di servizio

en: Set Schema: Default (%s)
it: Imposta Schema: Predefinito (%s)

en: Set Schema: None
it: Imposta Schema: Nessuno

en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
it: Imposta le opzioni della sitemap per le pagine dell'archivio autori. %s.

en: Set to follow
it: Imposta su follow

en: Set to index
it: Imposta su index

en: Set to nofollow
it: Imposta su nofollow

en: Set to noindex
it: Imposta su noindex

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
it: Imposta il numero massimo di righe in un registro. Imposta a 0 per disabilitare il limite.

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
it: Configurare gli archivi vuoti come <code>noindex</code> è utile per evitare l'indicizzazione di pagine con contenuto di poco spessore e la diluizione del posizionamento (page rank). Non appena viene aggiunto un articolo, la pagina passa a <code>index</code>.

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
it: Impostare delle parole chiave di riferimento per i tuoi articoli permette a Rank Math di analizzare il contenuto.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings could not be imported:
it: Impossibile importare le impostazioni:

en: Settings could not be imported: Upload failed.
it: Impossibile importare le impostazioni: caricamento non riuscito.

en: Settings import failed.
it: Importazione delle impostazioni non riuscita.

en: Settings imported successfully.
it: Impostazioni importate correttamente.

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
it: Impostazioni importate correttamente. La tua vecchia configurazione è stata salvata come backup.

en: Setup Rank Math
it: Configura Rank Math

en: Setup Wizard
it: Configurazione guidata

en: Setup Wizard - Rank Math
it: Impostazione guidata - Rank Math

en: Share
it: Condividi

en: Show Blog Page
it: Mostra pagina del blog

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
it: Mostra la pagina del blog nei breadcrumb.

en: Show Category(s)
it: Mostra le categorie

en: Show Dates
it: Mostra le date

en: Show Homepage Link
it: Mostra link alla homepage

en: Show SEO Score to Visitors
it: Mostra i punteggi SEO ai visitatori

en: Show more
it: Mostra di più

en: Show published dates for each post & page.
it: Mostra le date di pubblicazione per ogni articolo e pagina.

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
it: Mostra i titoli degli articoli/termini o i titoli SEO nella sitemap HTML.

en: Simple
it: Semplice

en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
it: Visto che stai usando un server NGINX, potresti aver bisogno di aggiungere il seguente codice al tuo %s <strong>se le tue pagine Sitemap non vengono caricate</strong>. Se non sai come farlo, contatta il tuo fornitore di hosting.

en: Single %s Description
it: Descrizione del singolo %s

en: Single %s Title
it: Titolo del singolo %s

en: Site
it: Sito

en: Site Address (URL)
it: Indirizzo del sito (URL)

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: Site Tagline
it: Motto del sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Site disconnected successfully.
it: Sito disconnesso correttamente.

en: Site token
it: Token del sito

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
it: L'opzione di aggiornamento automatico dei plugin a livello di sito è disabilitata sul tuo sito.

en: Site-Wide Analysis
it: Analisi dell'intero sito

en: Site-wide analysis
it: Analisi dell'intero sito

en: Sitemap Settings
it: Impostazione della sitemap

en: Sitemap URL: %s
it: URL della sitemap: %s

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Slack Enhanced Sharing
it: Condivisione Slack migliorata

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Small Business Site
it: Sito per piccole attività

en: Social Media Users
it: Utenti dei social media

en: Social Meta
it: Dati meta dei social

en: Software Application
it: Applicazione software

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
it: Il campo è vuoto e non è consentito.

en: Sorry, no post found for given id.
it: Non abbiamo trovato post per l'ID indicato.

en: Sorry, no post id found.
it: Nessun ID articolo trovato.

en: Sorry, no preference found.
it: Nessuna preferenza trovata.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
it: Solo gli utenti autenticati possono ricercare la parola chiave.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
it: Non hai i permessi per creare/aggiornare il reindirizzamento.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
it: Non hai i permessi per disattivare i plugin in questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
it: Non hai i permessi per modificare questo tipo di contenuto.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
it: Non hai i permessi per modificare questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
it: Non hai i permessi per modificare questo termine.

en: Sort By
it: Ordina per

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
it: Specifica una durata massima in secondi di un'anteprima video animata.

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
it: Specifica una dimensione massima dell'anteprima immagine da mostrare per le immagini in questa pagina.

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
it: Specifica la lunghezza massima del testo, in caratteri, di uno snippet per la tua pagina.

en: Square
it: Quadrato

en: Start Date
it: Data d'inizio

en: Starts With
it: Inizia con

en: Starts at 1 and increments by 1.
it: Inizia con 1 e aumenta di 1.

en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
it: La pagina statica è impostata come prima pagina (Bacheca WP > Impostazioni > Lettura). Per aggiungere titolo, descrizione e meta SEO per la homepage, fai clic qui: %s

en: Status
it: Stato

en: Status & Tools
it: Stato e strumenti

en: Stock Inventory
it: Inventario di magazzino

en: Stop Redirection
it: Interrompi il reindirizzamento

en: Storage Days: %s
it: Giorni di conservazione: %s

en: Story-telling
it: Racconta storie

en: Strip Category Base
it: Rimuovi la categoria base

en: Students
it: Studenti

en: Subjective
it: Soggettivo

en: Submit URLs
it: Invia URL

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
it: Invia automaticamente questi tipi di post all'API di IndexNow quando un post viene pubblicato, aggiornato o cestinato.

en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
it[0]: Inviato con successo %s URL.
it[1]: Inviati con successo %s URLs.

en: Summary Card
it: Carta di riepilogo

en: Summary Card with Large Image
it: Scheda riassuntiva con immagine grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Support Us with a Link
it: Sostienici con un link

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Switzerland
it: Svizzera

en: TV Enthusiasts
it: Appassionati di TV

en: Table of Contents
it: Indice dei contenuti

en: Table of Contents Exclude Headings
it: Escludi titoli dell'indice dei contenuti

en: Table of Contents List style
it: Stile della lista dell'indice dei contenuti

en: Table of Contents Title
it: Titolo dell'indice dei contenuti

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
it: La ricreazione della tabella è iniziata. Potrebbero volerci un paio di minuti.

en: Tags (advanced)
it: Tag (avanzato)

en: Take SEO to the Next Level!
it: Porta la tua SEO a un altro livello!

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
it: Controlla le impostazioni predefinite disponibili per i blocchi di Rank Math.

en: Take your SEO to the Next Level!
it: Porta la tua SEO a un altro livello!

en: Taxonomies:
it: Tassonomie:

en: Tech Enthusiasts
it: Appassionati di tecnologia

en: Technical
it: Tecnico

en: Technical Support
it: Supporto tecnico

en: Telephone
it: Telefono

en: Term Description
it: Descrizione del termine

en: Term meta import failed.
it: L'importazione dei dati meta dei termini non è riuscita.

en: Terminate
it: Termina

en: Test Connections
it: Connessioni di prova

en: Thailand
it: Thailandia

en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
it: Grazie per utilizzare <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

en: The $%1$s is required for variable %2$s.
it: $%1$s è obbligatorio per la variabile %2$s.

en: The $id variable is required.
it: La variabile $id è richiesta.

en: The 404 error log is empty.
it: Il registro degli errori 404 è vuoto.

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
it: L'attributo <code>nofollow</code> <strong>non verrà aggiunto</strong> per il link se il dominio target si trova in questa lista. Aggiungine uno per linea.

en: The Google Analytics Console request failed.
it: La richiesta di Google Analytics Console non è andata a buon fine.

en: The Google Search Console request failed.
it: La richiesta di Google Search Console non è andata a buon fine.

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
it: La chiave API di IndexNow prova la proprietà del sito. Viene generata automaticamente. Puoi cambiare la chiave se diventa nota a terzi.

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
it: Il nome della società aggiunto nelle impostazioni di SEO locale.

en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
it: Il Gestore di ruoli ti permette di usare i ruoli di WordPress per verificare quali utenti del tuo sito possono avere accesso alla modifica o alla visualizzazione delle impostazioni di Rank Math.

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
it: La modalità Semplice registra solo l'URI e il tempo di accesso, mentre la modalità Avanzata crea registri dettagliati che includono informazioni aggiuntive come l'URL di riferimento.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
it: L'URL è stato inviato con successo all'API di IndexNow, ma la chiave API sarà controllata più tardi.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
it: L'URL è stato inviato con successo all'API di IndexNow.

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
it: Gli URL non appartengono all'host o la chiave non corrisponde allo schema nel protocollo.

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
it: L'URL canonico che hai inserito non sembra essere un URL valido. Ricontrolla nel meta box SEO &raquo; scheda Avanzate.

en: The content of the new post.
it: Il contenuto del nuovo articolo.

en: The error log cannot be retrieved.
it: Il registro degli errori non può essere recuperato.

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
it: Il registro degli errori non può essere recuperato: il file di registro degli errori è troppo grande.

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
it: L'immagine in evidenza dovrebbe essere di almeno 200 x 200 pixel per essere ripresa da Facebook e altri siti di social media.

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
it: La chiave non era valida (ad esempio, chiave non trovata, file trovato ma chiave non nel file).

en: The last 100 IndexNow API requests.
it: Le ultime 100 richieste API di IndexNow.

en: The output was stopped as it was identified as potentially unsafe by the content filter.
it: L'uscita è stata interrotta perché identificata come potenzialmente non sicura dal filtro dei contenuti.

en: The plugin is currently not connected with your Rank Math account. Click on the button below to login or register for FREE using your %1$sGoogle account, Facebook account%2$s or %1$syour email account%2$s.
it: Al momento il plugin non è collegato al tuo account Rank Math. Fai clic sul pulsante qui sotto per accedere o registrarti GRATUITAMENTE usando il tuo account %1$sGoogle, Facebook%2$s o %1$sla tua email%2$s.

en: The price range of the business, for example $$$.
it: La fascia di prezzo dell'attività, ad esempio $$$.

en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
it: Il processo può richiedere alcuni minuti se hai un gran numero di articoli o pagine <a href="%2$s" target="_blank">Per saperne di più sul processo di importazione leggi qui.</a>

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
it: Il reindirizzamento che stai cercando di aggiornare potrebbe causare un loop infinito. Controlla gli URL di origine e di destinazione. Il reindirizzamento è stato disattivato.

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
it: Il reindirizzamento che stai cercando di aggiornare potrebbe causare un loop infinito. Controlla gli URL di origine e di destinazione.

en: The request was invalid.
it: La richiesta non era valida.

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
it: La struttura standard dei permalink è piuttosto brutta: WordPress genera URL sgradevoli come http://www.yoursite.com/?p=99

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
it: Il motto è la seconda opzione. Scegli un motto che riassume il tuo sito in poche parole. Il motto è anche un buon posto per usare la tua parola chiave principale.

en: The title of the new post.
it: Il titolo del nuovo articolo.

en: The variable has already been registered.
it: La variabile è già stata registrata.

en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
it: Ci sono %s articoli pubblicati in cui la parola chiave di riferimento non appare nel titolo.

en: There are %s with no focus keyword set.
it: Ci sono %s per cui non sono state impostante le parole chiave di riferimento.

en: There are no redirection to import.
it: Non ci sono reindirizzamenti da importare.

en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
it: È disponibile una nuova versione di Content AI! %s il plugin Rank Math SEO per utilizzare questa funzione.

en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
it: C'è un problema con il token di autorizzazione Google. <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">Connetti di nuovo la tua app</a>.

en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
it: Questo File KML è generato dal plugin <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO</a>. Serve a fornire informazioni di localizzazione a Google.

en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
it: Questo file Indice Sitemap XML contiene <strong>%s</strong> sitemap.

en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
it: Questa sitemap XML contiene <strong>%s</strong> URL.

en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
it: Questa Sitemap XML è generata dal plugin <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO</a>. È ciò che i motori di ricerca come Google usano per scansionare e ri-scansionare post/pagine/prodotti/immagini/archivi sul tuo sito web.

en: This action is IRREVERSIBLE.
it: Questa azione è IRREVERSIBILE.

en: This email was sent to you as a registered member of %s.
it: Ricevi questa email perché sei membro registrato di %s.

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
it: Questa funzione abilita il tono primario o lo stile di scrittura predefinito che caratterizza i contenuti. È possibile modificarlo nei singoli strumenti.

en: This feature is not available on the localhost.
it: Questa funzione non è disponibile su localhost.

en: This feature is only available for Content AI subscribers.
it: Questa funzione è disponibile solo per gli abbonati a Content AI.

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
it: Questa è un'email automatica per informarti che c'è un aggiornamento disponibile per il plugin Rank Math SEO installato su: %s

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Search Engines.
it: Questo è il numero di visualizzazioni di pagina dei visitatori provenienti dai motori di ricerca.

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
it: Questo si legge molto meglio e contiene le parole chiave nell'URL (le parole chiave nell'URL sono un fattore di ranking).

en: This module is available in the PRO version.
it: Questo modulo è disponibile nella versione PRO.

en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
it: Questa opzione non può essere cambiata dal momento che il tuo tema ha aggiunto il supporto per Rank Math Breadcrumb usando: %s

en: This option lets you set the default audience that usually reads your content. You can override this in individual tools.
it: Questa opzione ti consente di impostare il pubblico predefinito che solitamente legge i tuoi contenuti. Puoi sovrascriverlo nei singoli strumenti.

en: This option lets you set the default language for content generated using Content AI. You can override this in individual tools.
it: Questa opzione ti permette di impostare la lingua predefinita per il contenuto generato utilizzando Content AI. Puoi sovrascriverla nei singoli strumenti.

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
it: Questa opzione sostituirà la parte "?p=99" dell'URL con il titolo dell'articolo, in questo modo: http://www.iltuosito.com/titolo-del-mio-meraviglioso-articolo/

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
it: Questa scheda contiene le impostazioni generali relative alle sitemap XML.

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
it: Questa scheda contiene opzioni SEO per le pagine gruppo di BuddyPress.

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
it: Questa scheda contiene le impostazioni relative alla sitemap HTML.

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
it: Questo strumento calcolerà il punteggio SEO per i post/pagine che hanno impostato una parola chiave focalizzata. Nota: questo processo può richiedere del tempo e la scheda del browser deve essere mantenuta aperta durante l'esecuzione.

en: This update will install a beta version of Rank Math.
it: Questo aggiornamento installerà una versione beta di Rank Math.

en: Thumbnail for Facebook
it: Miniatura per Facebook

en: Thursday
it: Giovedì

en: Ticket Support
it: Apri un ticket di supporto

en: Ticket URL
it: URL del ticket

en: Time
it: Data

en: Time format used in the contact shortcode.
it: Formato orario usato nello shortcode del contatto.

en: Time to read
it: Tempo di lettura

en: Title
it: Titolo

en: Title attribute format
it: Formato dell'attributo Title

en: Title for %s archive pages.
it: Titolo per le pagine d'archivio %s.

en: Title of the current post/page
it: Titolo della pagina/articolo attuale

en: Title of the parent page of the current post/page
it: Titolo della pagina genitore del tipo di contenuto/pagina attuale

en: Title of the site
it: Titolo del sito

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
it: Titolo del tuo sito quando viene condiviso su Facebook, Twitter e altri social network.

en: Title tag for %s archives
it: Tag title dell'archivio %s

en: Title tag for groups
it: Tag title per gruppi

en: Title tag on 404 Not Found error page.
it: Tag title sulla pagina di errore 404 Not Found.

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
it: Tag title sugli archivi degli autori. Le opzioni SEO per autori specifici possono essere impostate con il meta box disponibile nei profili degli utenti.

en: Title tag on day/month/year based archives.
it: Tag del titolo sugli archivi giorno/mese/anno.

en: Title tag on search results page.
it: Tag title nella pagina dei risultati di ricerca.

en: Titles
it: Titoli

en: Titles & Meta Settings
it: Impostazioni titoli e meta

en: Titles &amp; Meta
it: Titoli e Meta

en: To
it: A

en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
it: Per configurare i meta tag per le pagine degli allegati media, è necessario innanzitutto inserire %s come genitore.

en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
it: Per assicurarti che il tuo sito sia sempre sulla versione più recente e aggiornata di Rank Math, ti consigliamo di accedere all'area di amministrazione per aggiornare il plugin il prima possibile: %s

en: To update your email preferences, %s.
it: Per aggiornare le tue preferenze email, %s.

en: Token exists
it: Il token esiste

en: Too Many Requests
it: Troppe richieste

en: Too Many Requests (potential Spam).
it: Troppe richieste (potenziale spam).

en: Too many requests.
it: Troppe richieste.

en: Top 3 Positions
it: Prime 3 posizioni

en: Top Admin Bar
it: Barra superiore dell'admin

en: Total Clicks
it: Clic totali

en: Total Impressions
it: Impressioni totali

en: Total Keywords
it: Parole chiave totali

en: Total Time
it: Tempo totale

en: Total Time:
it: Tempo totale:

en: Total number of 404 pages opened by the users.
it: Numero totale di pagine 404 aperte dagli utenti.

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
it: Numero totale di reindirizzamenti creati in Rank Math.

en: Total number of hits received by all the Redirections.
it: Il numero totale di visite ricevute da tutti i reindirizzamenti.

en: Total number of keywords your site ranks for within top 100 positions.
it: Numero totale delle parole chiave per le quali il tuo sito si trova nelle prime 100 posizioni.

en: Total number visits received on all the 404 pages.
it: Numero totale di visite ricevute su tutte le pagine 404.

en: Track 500 Keywords
it: Monitora 500 parole chiave

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
it: Traccia le classifiche delle pagine e delle parole chiave con il modulo Analytics Avanzato

en: Trash
it: Cestino

en: Travelers
it: Viaggiatori

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish
it: Turco

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
it: Attiva per ignorare tutti i parametri di query (la parte dopo un punto interrogativo in un URL) quando si registrano gli errori 404.

en: Turn on email reports.
it: Attiva i report via email.

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
it: Se disattivi i breadcrumb nasconderai anche quelli inseriti nei file di template.

en: Twitter Card Type
it: Tipo di Twitter Card

en: Twitter Username
it: Nome utente Twitter

en: Twitter username (without @)
it: Nome utente Twitter (senza @)

en: Type
it: Tipo

en: UK English
it: Inglese UK

en: URL Hits
it: Visita all'URL

en: URL of the current post/page
it: URL articolo/pagina corrente

en: URL of the item.
it: URL dell'elemento.

en: URL of your website or your company’s website.
it: URL del tuo sito web o del sito della tua azienda.

[ctx: URL slug placeholder]
en: hello-world
it: ciao-mondo

en: URL to get HTML tags for.
it: URL per ottenere i tag HTML.

en: US English
it: Inglese US

en: Uh-oh
it: Ops

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Unable to connect Rank Math.
it: Impossibile connettere Rank Math.

en: Unable to create backup this time.
it: Al momento non è possibile creare un backup.

en: Unable to perform action this time.
it: Questa azione al momento non è possibile.

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
it: Non è possibile convalidare i dati di registrazione di Rank Math SEO.

en: Understand all the capabilities of Rank Math
it: Conosci tutte le funzionalità di Rank Math

en: Unexpected API response.
it: Risposta API inaspettata.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
it: Sfortunatamente, il motto standard di WordPress è "Solo un altro sito WordPress." Ha un aspetto piuttosto sciatto e non fa nulla per la tua SEO. In realtà è anche un rischio per la sicurezza - rende facile per gli hacker con un exploit WordPress individuare il tuo sito con una ricerca automatizzata.

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States Of America
it: Stati Uniti d'America

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
it: Errore sconosciuto, chiama get_response() per scoprire cosa è successo.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unlimited Websites
it: Siti illimitati

en: Unlimited personal websites
it: Siti web personali illimitati

en: Unordered
it: Non ordinato

en: Unprocessable Entity
it: Entità non processabile

en: Unpublish when expired
it: Imposta su non pubblicato alla scadenza

en: Update
it: Aggiorna

en: Update SEO Scores
it: Aggiornare i punteggi SEO

en: Update data manually
it: Aggiorna i dati manualmente

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade to PRO
it: Aggiorna a PRO

en: Uploaded file could not be read.
it: Il file caricato non può essere letto.

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
it: Usa il nostro rivoluzionario SEO Analyzer per analizzare il tuo sito web alla ricerca di errori SEO

en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
it: Usa il pulsante %1$s per verificare che la chiave sia accessibile ai motori di ricerca. Facendo clic su di esso si dovrebbe aprire il file della chiave nel tuo browser e mostrare la chiave API.

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
it: Utilizza lo shortcode<code>[rank_math_contact_info]</code> per visualizzare le informazioni di contatto in un modo ben formattato. Dovresti anche rivendicare la tua attività su Google se non l'hai già fatto.

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
it: Usa la parola chiave di riferimento come testo predefinito per i link invece dei titoli degli articoli.

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
it: Usa il seguente codice nei file del tuo tema per visualizzare i breadcrumb.

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
it: Usa questo shortcode per visualizzare la sitemap HTML.

en: User meta import failed.
it: L'importazione dei dati meta degli utenti non è riuscita.

en: User preferences.
it: Preferenze utente.

en: User wallet not found.
it: Wallet dell'utente non trovato.

en: User-Agent
it: User-agent

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
it: Usare un reindirizzamento 302 <em>temporaneo</em> è utile quando vuoi testare temporaneamente una nuova pagina per il feedback dei clienti senza influenzare i punteggi SEO della pagina originale.

en: Variable
it: Variabile

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
it: I nomi delle variabili possono contenere solo caratteri alfanumerici, trattini bassi e trattini.

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
it: Venezuela (Repubblica Bolivariana del)

en: Venue Name
it: Nome della location

en: Venue URL
it: URL della location

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
it: Verifica che gli aggiornamenti automatici siano abilitati per Rank Math

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
it: Verifica la proprietà del sito su Google Search Console con un solo clic

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
it: Verifica la presenza di parole chiave nei titoli dei tuoi articoli

en: Version
it: Versione

en: Version Control
it: Controllo versione

en: Video Creators
it: Creatori di video

en: Video Preview
it: Anteprima video

en: Video Settings imported successfully.
it: Impostazioni Video importate con successo.

en: Video Sitemap
it: Sitemap dei video

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: View
it: Visualizza

en: View Redirection
it: Visualizza reindirizzamento

en: View Report
it: Visualizza report

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
it: Attenzione: hai più di %d reindirizzamenti attivi. Esportarli nel tuo file .htaccess può causare problemi di prestazioni.

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
it: Non possiamo mostrare alcun suggerimento di link per questo articolo. Prova a selezionare categorie e tag per questo articolo, e segna altri articoli come "contenuto pilastro" per farli apparire qui.

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
it: Non memorizziamo nessuno dei dati del tuo account Google sui nostri server, tutto viene elaborato e memorizzato sul tuo server. Prendiamo sul serio la tua privacy e ci assicuriamo che non venga mai usata in modo improprio. %s

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per i webmaster

en: Website Alternate Name
it: Nome alternativo del sito web

en: Website Name
it: Nome del sito web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
it: Quando un'immagine in primo piano o un'immagine OpenGraph non è impostata per i singoli articoli/pagine/CPT, questa immagine sarà utilizzata come miniatura di ripiego quando il tuo contenuto viene condiviso su Facebook. La dimensione consigliata per l'immagine è di 1200 x 630 pixel.

en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
it: Quando l'opzione è abilitata e un %s è condiviso su Slack, saranno mostrate informazioni aggiuntive (tempo stimato di lettura e autore).

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
it: Quando l'opzione è abilitata e una pagina è condivisa su Slack, verranno mostrate informazioni aggiuntive (tempo di lettura stimato).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
it: Quando l'opzione è abilitata e un prodotto è condiviso su Slack, verranno mostrate informazioni aggiuntive (prezzo e disponibilità).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
it: Quando l'opzione è abilitata e un prodotto è condiviso su Slack, verranno mostrate informazioni aggiuntive (prezzo).

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
it: Quando l'opzione è abilitata e un termine di questa tassonomia è condiviso su Slack, verranno mostrate informazioni aggiuntive (il numero totale di elementi con questo termine).

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
it: Quando l'opzione è abilitata e un archivio di autori viene condiviso su Slack, verranno mostrate informazioni aggiuntive (nome e numero totale di articoli).

en: Why do this?
it: Perché farlo?

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
it: Con il monitor degli errori 404 puoi vedere in che punto gli utenti e i motori di ricerca non riescono a trovare il tuo contenuto.

en: WooCommerce Product
it: Prodotto WooCommerce

en: WordPress Address (URL)
it: Indirizzo WordPress (URL)

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
it: Bacheca WordPress > Impostazioni > Permalink > Permalink prodotto. Esempio: /product/accessories/action-figures/acme/ diventa: /accessories/action-figures/acme/

en: WordPress General Settings
it: Impostazioni generali WordPress

en: Worldwide
it: Tutto il mondo

en: Writers
it: Scrittori

en: Written by
it: Scritto da

en: XML Sitemap
it: Sitemap XML

en: XML Sitemap %1$s %2$s
it: Sitemap XML %1$s %2$s

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
it: Le sitemap XML sono un tipo speciale di file di testo che informa i motori di ricerca sulla struttura del tuo sito. Sono una lista di tutte le risorse (pagine e file) che vorresti che il motore di ricerca indicizzasse. Puoi assegnare diverse priorità, in modo che certe pagine vengano scansionate per prime. Prima delle sitemap XML, i motori di ricerca si limitavano a indicizzare il contenuto che potevano trovare seguendo i link. Questa è ancora una caratteristica importante per gli spider dei motori di ricerca, ma le sitemap XML hanno reso più facile la collaborazione chi crea i contenuti e i motori di ricerca.

en: Yandex Verification ID
it: ID di verifica Yandex

en: Yandex.Webmaster Page
it: Pagina Webmaster di Yandex

en: Yes, I want better SEO
it: Sì, voglio migliorare la SEO

en: Yes, I want to learn more
it: Sì, voglio saperne di più

en: Yes, you deserve it
it: Sì, te lo meriti

en: You are about to delete all the previously imported data.
it: Stai per cancellare tutti i dati importati in precedenza.

en: You are about to delete your 90 days cache.
it: Stai per eliminare la tua cache di 90 giorni.

en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
it: Non hai i permessi per disattivare questo plugin: %s.

en: You are not authorized to perform this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
it: Stai usando un WordPress non aggiornato, aggiornalo alla versione %s o superiore.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
it: Puoi anche attivare, disattivare o eliminare più elementi in una volta sola usando il menu a tendina Azioni di gruppo.

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
it: Puoi anche reindirizzare o eliminare più elementi in una volta. Se selezioni più elementi da reindirizzare puoi reindirizzarli su un unico URL.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
it: Puoi personalizzare la visualizzazione dei contenuti di questa schermata in diversi modi:

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
it: Puoi decidere quanti elementi elencare per schermo usando la scheda Opzioni schermo.

en: You can hide/display columns based on your needs.
it: Puoi nascondere/visualizzare le colonne in base alle tue esigenze.

en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
it: Puoi integrare la Google Search Console con Rank Math nella <a href="%1$s" target="_blank"> scheda Search Console</a> del menu Impostazioni generali di Rank Math.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
it: Puoi riordinare la lista facendo clic sulle intestazioni delle colonne.

en: You can search items using the search form at the top.
it: Puoi cercare gli articoli usando il modulo di ricerca in alto.

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
it: Puoi usare il carattere di separazione nei titoli inserendo <code>%separator%</code> o <code>%sep%</code> nei campi titolo.

en: You cant access this page.
it: Non puoi accedere a questa pagina.

en: You do not have permission to edit the .htaccess file.
it: Non hai il permesso di modificare il file .htaccess.

en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
it: Non hai ancora inserito un motto. È una buona idea sceglierne uno. %1$sPuoi risolvere questo problema nel menu Personalizza%2$s.

en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
it: Non hai dato il permesso di recuperare questi dati. <a href="%s">Connettiti di nuovo</a> con tutti i permessi necessari.

en: You have not linked Google Search Console yet.
it: Non hai ancora collegato Google Search Console.

en: You have successfully activated Rank Math. If you find the plugin useful, %1$s feel free to recommend it to your friends or colleagues %2$s.
it: Hai attivato Rank Math. Se pensi che il plugin sia utile, %1$s raccomandalo ad amici o colleghi %2$s.

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
it: Hai usato tutti i crediti gratuiti permessi per questo dominio.

en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
it: Devi andare alle %1$sImpostazioni di lettura%2$s e deselezionare la casella Visibilità motori di ricerca.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
it: Il motto del tuo sito è impostato su un valore personalizzato.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
it: Il motto del tuo sito è impostato sul valore predefinito <em>Just another WordPress site</em>.

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
it: Il tuo tema attuale non supporta i tag title. Abilita questa opzione per riscrivere i titoli di pagine, articoli, categorie, ricerca e archivio.

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
it: Il tuo nome o il nome della tua azienda compare nel Knowledge Panel di Google.

en: Your site has one or more sitemaps.
it: Il tuo sito ha una o più sitemap.

en: Your site is accessible by search engine.
it: Il tuo sito è accessibile ai motori di ricerca.

en: Your site may not be visible to search engine.
it: Il tuo sito potrebbe non essere visibile ai motori di ricerca.

en: Your sitemap index can be found here: %s
it: L'indice della tua sitemap si trova qui: %s

en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
it: Il tuo tema può visualizzare il motto del sito, che può anche essere usato nei titoli SEO e nelle descrizioni. Scegline uno davvero unico. Puoi cambiarlo andando su <a href="%s">Impostazioni &gt; Generale</a>.

en: [%s] An update is available for Rank Math
it: [%s] È disponibile un aggiornamento per Rank Math

en: [3. Unable to Encrypt]
it: [3. Impossibile crittografare]

en: and Many More…
it: e molti altri...

en: attachments
it: allegati

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
it: Genera automaticamente l'indice dei contenuti in base ai titoli aggiunti a questa pagina.

[ctx: block keyword]
en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

[ctx: block keyword]
en: Structured Data
it: Dati strutturati

[ctx: block keyword]
en: content
it: contenuto

[ctx: block title]
en: FAQ by Rank Math
it: FAQ di Rank Math

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
it: Indice dei contenuti by Rank Math

en: click here
it: fai clic qui

en: configuration file
it: file di configurazione

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
it: predefinito: /product-category/accessories/action-figures/ - modificato: /accessories/action-figures/

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
it: predefinito: /product-category/accessories/action-figures/ - modificato: /product-category/action-figures/

en: disable redirect attachments
it: disabilita il reindirizzamento degli allegati

en: e.g. 09:00-17:00
it: es. 09:00-17:00

en: example search
it: ricerca di esempio

en: filter
it: filtro

en: free version
it: versione gratuita

en: here
it: qui

en: or
it: o

en: read here
it: leggi qui

en: robots.txt file is not writable.
it: il file robots.txt non è scrivibile.

en: schemas to add or update data.
it: schema per aggiungere o aggiornare i dati.

en: single %s
it: singolo %s

en: username
it: nome utente

en: your product %s pages
it: le tue pagine prodotto %s

en: your product pages
it: le tue pagine prodotto
